V Černém moři se našla velká část trupu ruského letadla s Alexandrovci

Ruské tajné služby i ministerstvo dopravy se nedomnívají, že by za havárií letounu Tu-154 se členy pěveckého souboru Alexandrovci mohl být teroristický útok. Hlavními pracovními verzemi tak zůstává technická porucha letadla, uvízlý předmět v motoru, nekvalitní palivo nebo chyba v pilota. Zatím se podařilo najít 13 těl včetně kapitána letadla Romana Volkova a pětimetrový kus trupu stroje. Rusko drží státní smutek.

Video Události
video

Události: Na ruský letoun s Alexandrovci zřejmě nikdo neútočil

Na palubě ruského letadla bylo 92 lidí včetně 64 členů slavného souboru Alexandrovců. Stroj se zřítil v neděli cestou ze Soči do Sýrie. Některá ruská média začala bezprostředně po katastrofě spekulovat, že za pádem letadla by mohl být teroristický útok.

Ruský ministr dopravy Maxim Sokolov v neděli sice prohlásil, že vyšetřovatelé prověřují všechny možnosti, v pondělí ale řekl, že útok teroristů nepatří k hlavním vyšetřovacím verzím.

„Vláda rozhodla o vytvoření vyšetřovací komise, které bude předsedat ministr dopravy. Provedeme zevrubné prošetření příčin nehody a uděláme vše, co je v našich silách, na podporu rodin pozůstalých,“ uvedl ruský prezident Vladimir Putin.

Putin také vyhlásil na 26. prosince státní smutek. Vlajky v zemi jsou stažené na půl žerdi, televizní vysílání je bez zábavných pořadů. Lidé chodí zapalovat svíčky k fotografiím obětí. Květiny nosí i na břeh Černého moře.

„Podle předběžných informací se mohli do motoru letadla dostat ptáci nebo došlo k technickému selhání stroje starého 34 let. Atmosféra v Moskvě je posmutnělá. Alexandrovce znají všichni – od malých dětí až po starší generaci. Lidé přinášejí svíčky k sídlu Alexandrovců i ministerstvu obrany.“

Martin Dorazín, zpravodaj ČRo

Vzpomínka na oběti pádu ruského letounu do Černého moře
Zdroj: ČTK/ITAR-TASS
Autor: Dmitry Serebryakov

Černé skříňky se zatím nalézt nepodařilo

Letadlo Tu-154 směřovalo z Moskvy za ruskými vojáky na leteckou základnu Hmímím v syrské provincii Latákíja. Stroj se ale v neděli ráno krátce po mezipřistání v Soči zřítil. Deset nalezených těl bylo přepraveno do Moskvy, jedno už Rusové identifikovali. Našlo se i sedmdesát částí těl dalších obětí.

video Zpravodaj ČRo: Vystoupení Alexandrovců mělo být dárkem pro ruské vojáky
Video Zprávy v 16
video

Zpravodaj ČRo: Vystoupení Alexandrovců mělo být dárkem pro ruské vojáky

Záchranáři na místě neštěstí pokračují v pátrání po obětech a ve vyprošťování trosek na ploše o rozloze 10,5 kilometrů čtverečních. Trup stroje ležel 27 metrů pod hladinou moře asi 1,7 kilometru od pobřeží. „Potápěči zkoumali nalezený objekt sonarem a jsou přesvědčeni, že se jedná o trup havarovaného letadla,“ citovala agentura Interfax svůj zdroj. Později byly trosky vyloveny.

Úřady nasadily do akce přes třicet plavidel, pět vrtulníků, speciální hlubinné radary i dálkově ovládané podmořské roboty. Na hledání se podílí celkem tři tisíce lidí. Nalézt černé skříňky ale bude mimořádně obtížné - nemají totiž radiomajáky a pátrá se po nich s pomocí radarů.

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že příbuzní každého vojáka a civilního zaměstnance ministerstva, kteří při neštěstí zahynuli, dostanou odškodné 5,8 milionu rublů (2,5 milionu korun).

Pátrání po obětech havárie ruského letounu u Soči
Zdroj: ČTK/ITAR-TASS
Autor: Artur Lebedev