Patálie Le Penové. Musí řešit finance i možný rozkol ve vlastní straně

Předsedkyně francouzských nacionalistů Marine Le Penová se snaží uhasit další rozkol ve vlastní straně. Naplno se totiž rozhořel už dlouho doutnající spor mezi dvěma významnými postavami Národní fronty, Marion Maréchalovou, neteří Le Penové, a stranickým místopředsedou Florianem Philippotem. Šéfce krajně pravicového populistického uskupení by rozhádanost jejích pobočníků mohla uškodit před jarními prezidentskými volbami, ve kterých je jednou z favoritek.

Video Události
video

Patálie Le Penové. Musí řešit finance i možný rozkol ve straně

Podle řady průzkumů má velkou šanci vyhrát první kolo voleb. K tomu ale potřebuje klid ve vlastních řadách. A v těch to teď vře. Její neteř chce zrušit proplácení potratů. Vlivný místopředseda strany Florian Philippot vzápětí prohlásil, že její názor je ojedinělý.

„Jenže mladou poslankyni vzápětí podpořila spousta řadových i známých členů strany. Ona sama obvinila místopředsedu, že si uzurpuje právo mluvit za stranu v médiích,“ přiblížil momentální náladu v Národní frontě zpravodaj ČT Petr Zavadil.

Spor o potraty je totiž jen špička ledovce. Mezi mladými politiky zuří válka o vliv ve straně už dlouho. Philippot sází na sociální otázky a loví nové voliče mezi dělníky, Marion Maréchalová brání krajně pravicovou a konzervativní linii Národní fronty. Její teta má zřejmě blíž k Philippotovi. I s výhledem na volby se ale staví do role toho, kdo tiší ve vlastní straně vášně.

Francouzské banky nechtějí půjčit, ruské jsou svolnější

Zároveň ale musí Le Penová myslet na nedostatek peněžních prostředků pro blížící se kampaň v prezidentských volbách. Francouzské banky jí totiž stále odmítají půjčit peníze na předvolební boj.

Podobné problémy s financováním kampaní krajně pravicové FN nejsou ničím novým. Strana se proto začala obracet na banky v zahraničí, především v Rusku. Už v roce 2014 získala ruskou půjčku ve výši devíti milionů eur (243 milionů korun) a podle francouzského listu Le Canard enchaîné nyní dostala další finanční pomoc z Ruska ve výši nejméně 28 milionů eur (756 milionů korun).  

Navíc Evropský parlament, kde zasedá jako europoslankyně, po ní požaduje, aby vrátila přes 300 tisíc eur. Ty parlament vyplatil její asistence, která je ale zároveň šéfkou jejího stranického kabinetu.

Le Penovou zaskočilo i nedávné zvolení Françoise Fillona za prezidentského kandidáta pravicových Republikánů. Jeho konzervativní vize společnosti by totiž mohla oslovit tu část voličů Národní fronty, která se víc než v ní poznává v její mladé neteři.