Tajfun Nina ohrožuje Filipíny, úřady vyzvaly téměř půl milionu lidí, aby se evakuovali

Stále sílící tajfun Nina (Nockten) se přibližuje Filipínám, kde by měl udeřit na první svátek vánoční. Podle předpovědí má přinést silné deště, které se nevyhnou ani metropoli Manile. Očekávaná síla větru je přes 200 kilometrů za hodinu.

Satelitní snímek tajfunu Nina (Nockten)
Zdroj: NOAA

V nárazech by však vichr mohl dosahovat 250 kilometrů v hodině. Tajfun má nejprve udeřit ve východní provincii Catanduanes, postupně se přesune přes centrální část i metropoli Manilu během 25. prosince.

Podle meteorologů by měla Nina posléze díky postupu přes pevninu zeslabit.

Právě Filipíny jsou terčem ničivých tajfunů v posledních letech. Největší zkázu nadělal před třemi lety Haiyan – katastrofu nepřežilo 6000 lidí a téměř 4 miliony obyvatel musely opustit domov.

Silné srážky mohou i v případě Niny uvolnit zeminu a způsobit rozsáhlé sesuvy půdy. Úřady vydaly varování také před záplavami – konkrétně pro východofilipínské regiony Camarines Norte, Camarines Sur, Catanduanes nebo Sorsogon.

Preventivně by se mělo před Štědrým večerem evakuovat nejméně 400 tisíc lidí, upřesnily úřady této převážně katolické asijské země. Upozornily ale, že nemají dost míst v záchranných střediscích, a vyzvaly obyvatele, aby se na vánoční svátky odstěhovali k příbuzným a známým v jiných oblastech země.