Litevci našli ve vládních počítačích ruské špionážní programy. Kreml obvinění odmítl

Litva obvinila Kreml z odpovědnosti za pirátské útoky, které postihly vládní počítače během posledních dvou let. Šéf počítačové bezpečnosti pobaltského státu to ve čtvrtek oznámil agentuře Reuters.

Ilustrační foto
Zdroj: Reuters Autor: Pawel Kopczynski

Rimtautas Cerniauskas, který řídí litevské středisko počítačové bezpečnosti, informoval o třech případech, kdy se od loňska ve vládních počítačích našly ruské špehovací programy. Během letošního roku se Litevci dopočítali dvacítky pokusů o infikování.

„Špehovací program běžel nejméně půl roku před tím, než jsme jej objevili, podobně jako tomu bylo i ve Spojených státech,“ uvedl Rimtautas Cerniauskas.

Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov litevská tvrzení odmítl jako „směšná“ a nepodložená. „Má to napsané na sobě ,vyrobeno v Rusku‘?“ žertoval Peskov. „Naprosto odmítáme tento nesmysl,“ dodal. Samo Rusko podle něj nepřetržitě čelí pirátským útokům, ale bylo by podle něj hloupé z toho obviňovat cizí vlády.

Obavy z útoků ruských hackerů se dostaly do popředí pozornosti během kampaně při amerických prezidentských volbách. Po nabourání hackerů do elektronické korespondence demokratů vznesla americká zpravodajská služba obvinění na adresu Moskvy.

Pobaltské státy Litva, Estonsko a Lotyšsko, které byly za komunismu v područí Moskvy, vyděsila ruská anexe Krymu v roce 2014 a ruská podpora separatistům na východě Ukrajiny.

Estonsko však bylo zasaženo útoky počítačových pirátů proti vládním i soukromým webům již v roce 2007, což podle úřadů posloužilo jako „budíček“.

Špionážní program údajně přeposílá Rusku dokumenty i hesla

Litevské zpravodajské služby ve své výroční zprávě upozornily, že zaměření počítačových útoků se přesunulo od finanční kriminality na cíl v podobě politické špionáže o státních institucích.

Ruský špionážní program podle Cerniaukase přeposílá všechny dokumenty, které dokáže najít, stejně tak i všechna zadaná hesla na internetové adresy, které běžně používají ruské tajné služby. „To jen potvrzuje, že jde o pokusy infiltrovat se do naší politiky,“ řekl Cerniaukas.

Německá kontrarozvědka ohlásila nárůst ruských cílených počítačových útoků a také propagandistických a dezinformační kampaní zaměřených na destabilizaci německé společnosti. Podle šéfa zpravodajců se Rusko může snažit ovlivnit volby v příštím roce.

Ačkoli během říjnových voleb v Litvě nebylo odhaleno žádné vměšování ruských počítačových pirátů, Cerniauskas míní, že země si ještě potřebuje uvědomit, jak je zranitelná vůči takovému vměšování.

„Rusové jsou v této oblasti opravdu velmi dobří. Informační válku využívají odedávna. Počítačový svět je součástí této záležitosti, která je temnější než pouhá propaganda,“ řekl. Rusové mají podle něj schopnosti, postoje a zájem podnikat tyto operace, a tak je nezbytné tomu čelit a uplatňovat protiopatření.

Litevští představitelé, na které se zaměřil ruský špehovací program, byli na dolních či středních pozicích, ale přes jejich počítače šly návrhy vládních rozhodnutí v různých záležitostech, uvedl Cerniauskas.

Rusko se podle šéfa litevské kontrarozvědky Dariuse Jauniskise snažilo v roce 2012 sladěným útokem proti centrální bance a zpravodajským serverům vyvolat chaos. „Je to vše součástí psychologické války,“ řekl.