K vraždě ruského diplomata se hlásí syrská extremistická koalice

K pondělní vraždě ruského velvyslance Andreje Karlova v Ankaře se podle egyptského tisku přihlásila teroristická organizace Armáda dobytí (Džajš al-Fatah). Oznámil to ruský tisk s odvoláním na egyptský list Jaum as-Sábija. Podle agentury TASS egyptský deník otiskl kopii prohlášení extremistů, v němž informovali o svém spojení s útokem.

Vyšetřování útoku na ruského velvyslance v Turecku
Zdroj: ČT24

Islamistická aliance Armáda dobytí sdružuje skupiny bojující na západě a severu Sýrie. Nejznámějším členem této koalice je Fronta dobytí Sýrie (bývalá fronta An-Nusra, tedy odnož Al-Káidy).  

Tato verze vysvětlující možný původ a aktéry útoku má blízko k postoji Moskvy. Dmitrij Peskov, tiskový mluvčí prezidenta Putina, se nechal slyšet, že Kreml nevěří verzím o „osamělém vlkovi“, který diplomata zabil. „Neměli bychom spěchat s žádnými teoriemi, dokud vyšetřování neukáže, kdo za vraždou stojí,“ podotknul mluvčí. 

Turecko podezírá z útoku Gülenovo hnutí

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu řekl v telefonickém rozhovoru svému americkému protějšku Johnu Kerrymu, že hnutí duchovního Fethullaha Gülena, který žije v USA, stojí i za pondělní vraždou ruského velvyslance v Ankaře. Gülen přitom zabití Andreje Karlova ostře odsoudil.

Islámský duchovní Fethullah Gülen
Zdroj: Reuters

„Rozhodně tento hrozný teroristický čin odsuzuji. Žádný teroristický čin nelze ospravedlnit bez ohledu na pachatele a jejich motivy,“ stojí v Gülenově prohlášení.

Policista, který Karlova zastřelil, byl mezi těmi, kdo byli po červencovém pokusu o státní převrat kvůli podezření z příslušnosti ke Gülenovu hnutí dočasně odvoláni. V polovině listopadu se ale mohl k policii vrátit. Jak již bylo uvedeno, Rusko se domnívá, že atentátník byl součástí teroristické sítě a útok nepřipravil sám. 

Podle turkologa Tomáše Laněho stojí konstrukt, že vraždu zosnovali lidé kolem Gülena, na hodně vratkých nohou.

Turecko-ruské vztahy asi neochladnou

Okolnosti atentátu budou přímo v Turecku vyšetřovat i ruští agenti či diplomaté. „Ruští vyšetřovatelé dostanou v Turecku poměrně široké pole působnosti. Ankara moc dobře ví, že je nyní třeba s Ruskem maximálně spolupracovat,“ okomentoval celou věc zpravodaj České televize David Miřejovský s tím, že útok na velvyslance by vazby mezi oběma státy mohl spíše posílit.

Video Události, komentáře
video

Události, komentáře: Vztahy Ruska a Turecka po smrti velvyslance

Události, komentáře: Vztahy Ruska a Turecka po smrti velvyslance

Turkolog Laně: Rusko a Turecko? Ad hoc spojenectví, v němž je hodně sporných bodů

Tureček: Turecko přehodnotilo priority a v Sýrii se stalo spojencem Ruska

„Pokud někdo očekával, že je atentátem pošle proti sobě, tak velmi pravděpodobně docílil pravého opaku,“ dodal Miřejovský. Ujištění o tom, že zastřelení ruského diplomata neohrozí vzájemné vztahy, zní na obou stranách. Třebaže například mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov neopomněl zdůraznit, že atentát na Karlova je „ranou pro tureckou prestiž“.

„O nějaké krizi turecko-ruských vztahů nemůže být ani řeč. V průběhu času se turecké představy o vyřešení syrského konfliktu začaly přibližovat těm ruským.“

Břetislav Tureček

analytik Metropolitní univerzity

Právě Karlov se podle řady znalců turecko-ruských vztahů zasloužil o jejich výrazné oteplení v uplynulých měsících. Turecký vicepremiér Tugrul Türkes uvedl, že se zavražděný diplomat „stal věčným symbolem turecko-ruského přátelství“.

Karlov bude pohřben tento čtvrtek, a to se všemi státními poctami. Na pohřbu nebude chybět ruský prezident Vladimir Putin, který kvůli tomu o den odložil i na čtvrtek původně plánovanou výroční tiskovou konferenci.