V Istanbulu otevřeli tunel, který urychlí spojení Asie s Evropou

V Turecku byl slavnostně otevřen silniční Euroasijský tunel, který spojí Evropu s Asií. Ceremonii byli přítomni vysocí představitelé Turecka včetně prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a premiéra Binaliho Yildirima. Tunel bude řešit dopravu nejen mezi kontinenty, ale také v Istanbulu, protože zkrátí spojení mezi jeho dvěma částmi – evropskou Kazlicesme a asijskou Göztepe – ze sta na patnáct minut.

Nový tunel spojující evropskou a asijskou část Istanbulu
Zdroj: ČTK/AP Autor: Emrah Gurel

 Stavba dvoupatrového tunelu byla zahájena v roce 2011 a vyšla na 1,2 miliardy dolarů (31 miliard Kč). Tunel měří 14,5 kilometru a úsek dlouhý 5,4 kilometru vede pod Bosporskou úžinou.

Podle listu Sabah se očekává, že tunel denně využije až 100 000 vozidel. Ačkoli je v hloubce více než 100 metrů, nebude v něm přerušen mobilní signál. Také je zabezpečen proti zemětřesení a tsunami.

Evropskou a asijskou část největšího tureckého města v současnosti už spojuje visutý Most mučedníků 15. července, který byl otevřen v říjnu 1973. Své nynější jméno obdržel teprve nedávno na počest padlých během letošního pokusu o vojenský puč v Turecku.

Od roku 1988 spojuje Evropu s Asií také Most sultána Mehmeta Fatiha. Od října 2013 je v provozu podmořský železniční tunel projektu Marmaray.