Polští demonstranti mají utrum. Policie jim zatarasila přístup před Sejm

Polská policie vyhnala od budovy parlamentu skupinu demonstrantů, která tam pátým dnem protestovala proti vládnímu plánu omezit práci novinářů v Sejmu. Kolem budovy vztyčila bariéry, aby se dotyční nemohli vrátit. Polský prezident také jmenoval prozatímní předsedkyni ústavního soudu, což kritici vlády považují za další vměšování do činnosti justice.

Demonstrace začaly v polské metropoli v pátek poté, co předseda dolní komory parlamentu oznámil vládní plán nechat během parlamentních schůzí v Sejmu pouze zástupce pěti polských televizních stanic. Opoziční poslanci na protest zablokovali jednací sál.

Malá skupina nespokojenců od pátku demonstrovala před parlamentem vsedě. Policisté jim teď oznámili, že jejich akce je nezákonná, a v noci je přemístili na druhou stranu ulice. Následně postavili kolem parlamentní budovy zátarasy.Role mediátora se ujal prezident Andrzej Duda, který v pondělí po schůzkách s předáky vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) oznámil, že se vláda zřekla návrhů na omezení práce médií v parlamentu. To by podle něj mělo vést k rozuzlení nynější politické krize.

Opozici rozlítil i způsob schválení nového rozpočtu

Nyní je na tahu menšinová opozice, která požaduje odvolání předsedy Sejmu. Důvodem je ale kromě omezení médií i to, že poslanci PiS schválili mimo (okupovaný) jednací sál návrh státního rozpočtu na příští rok.

Premiérka Beata Szydlová o víkendu argumenty svých odpůrců odmítla. „Snaha opozice zažehnout krajní politické emoce nemá nic společného s aktuálním stavem země. Naopak - je to výsledek bezradnosti a frustrace těch, kteří přišli o moc a nevědí, jak přesvědčit Poláky o svých myšlenkách,“ konstatovala politička.

Zdůraznila přitom, že lidé sice mají právo protestovat, ale musí zároveň respektovat názory ostatních.

Ústavní krize: Vláda prý udělala neústavní krok

V úterý navíc pokračovala rošáda na ústavním soudu. Duda jmenoval soudkyni Julii Przylembskou prozatímní předsedkyní ústavního soudu. Dočasně má nahradit ve funkci dosavadního předsedu Andrzeje Rzeplińského, jehož mandát v úterý vypršel. 

Vláda jmenování prozatímní předsedkyně ústavního soudu označuje za výjimečné opatření, které má umožnit volbu nového předsedy. Experti ale upozorňují, že tento krok je v rozporu s ústavou. Podle ní má totiž úlohu prozatímního předsedy převzít místopředseda ústavního soudu.

Polský ústavní soud
Zdroj: ČTK/PAP
Autor: RAFAL GUZ


Stávající místopředseda ústavního soudu Stanislaw Biernat také již v soukromé televizi TVN24 prohlásil, že hodlá tuto roli plnit. Podle AFP tak vznikají předpoklady pro další fázi konfliktu mezi vládní stranou a ústavním soudem. Jmenování Przylembské umožnil jeden ze tří nedávno přijatých zákonů, proti nimž protestoval Rzepliński s tím, že nejsou v souladu s ústavou.

Duda rovněž jmenoval nového soudce ústavního soudu, což změnilo rovnováhu sil v soudu ve prospěch konzervativců, doplnila AFP.