Trump získal potřebný počet hlasů volitelů, bude prezidentem USA

Pondělní hlasování volitelů v USA skončilo očekávaným vítězstvím Donalda Trumpa. Vzrušený volební maraton ale nakonec přece jen přinesl náznaky vzpoury: proti vůli voličů svého domovského státu se postavilo rekordních sedm volitelů - a to jak v táboře demokratů, tak republikánů. Napsal to server Politico. Dosavadní rekord platil od voleb v roce 1808, kdy v rozporu s mandátem hlasovalo šest volitelů.

Donald Trump
Zdroj: ČTK/AP Autor: Gerry Broome

Konečná bilance volitelského hlasování v USA vyzněla jasně pro Trumpa, který dostal 304 hlasů, zatímco jeho soupeřka Hillary Clintonová 227. Ke zvolení je zapotřebí nadpoloviční většina, tedy 270 z 538 hlasů. 

Na základě hlasování občanů z počátku listopadu měl ale Trump získat 306 volitelů. Jeho demokratická rivalka Hillary Clintonová přitom dostala o zhruba 2,8 milionu hlasů voličů více než Trump.

Hlavním centrem „disidentů“ z řad volitelů byl stát Washington na severozápadě USA, kde čtyři demokratičtí volitelé nedali hlas Hillary Clintonové, pro kterou měli v souladu s míněním voličů zvednout ruku. Místo toho tři hlasovali pro bývalého ministra zahraničí USA Colina Powella a jeden pro místní indiánskou aktivistku jménem Faith Spotted Eagle. Na Havaji jeden demokratický volitel hlasoval pro Bernieho Sanderse, poraženého protikandidáta Clintonové v primárkách.

Trump ztratil dva republikánské volitele v Texasu, kde jeden odevzdal hlas poraženému Trumpově soupeři z primárek Johnu Kasichovi a druhý volitel bývalému poslanci Sněmovny reprezentantů Ronu Paulovi.

Pokusy hlasovat v rozporu s mandátem voličů zaznamenala americká média také ve státech Maine, Minnesota a Colorado. Na poslední chvíli se ale tito volitelé svých plánů vzdali nebo byli nahrazeni jinými.

Volitelé hlasovali o budoucím americkém prezidentovi v jednotlivých státech. Proces začal ve čtyři odpoledne středoevropského času a skončil až v nočních hodinách. 

„Budu tvrdě pracovat na tom, abych sjednotil naši zemi a byl prezidentem všech Američanů,“ uvedl Trump v reakci na hlasování sboru volitelů. Na Twitteru poděkoval svým příznivcům a uvedl, že se mu podařilo vyhrát navzdory všem zkresleným a nepřesným zprávám médií.

„Gratuluji Donaldovi Trumpovi, sborem volitelů oficiálně zvolenému prezidentovi Spojených států,“ uvedl na Twitteru Mike Pence. Cítím se být poctěn, že budu příštím viceprezidentem USA, dodal.

Hlasování sboru volitelů tradičně odpovídá výsledkům voleb. Řada lidí ale v pondělí po celých Spojených státech demonstrovala a vyzývala volitele, aby Trumpovi svůj hlas nedávali. Volitelé dostávali v uplynulých dnech také řadu textových zpráv a e-mailů s výzvami, aby Trumpa nevolili. Všeobecně se ale očekávalo, že Trump bude bez problémů zvolen.

Šestého ledna se na společné schůzi sejdou obě komory Kongresu, aby pod předsednictvím odcházejícího viceprezidenta Joea Bidena volbu potvrdily. K přísaze bude nová hlava státu přivedena při inauguraci 20. ledna.

  • Sbor volitelů funguje v USA od roku 1787, kdy vznikl jako kompromis mezi stoupenci přímé a nepřímé prezidentské volby. Volitelé se k hlasování nesjíždějí do Washingtonu, hlasují většinou v metropolích svých domovských států.
  • V dějinách amerických prezidentských voleb došlo k rozporu mezi hlasováním voličů a volitelů ve 157 případech. Naposledy to bylo v roce 2004 ve státě Minnesota, kdy jeden volitel nehlasoval pro demokratického kandidáta Johna Kerryho, ale pro jeho viceprezidenta Johna Edwardse. Více než jeden volitel hlasoval v rozporu s výsledkem voleb ve svém domovském státě naposledy v roce 1832.