Přišla řada na hlasy volitelů. Někteří už řekli, že Trumpovo vítězství nepotvrdí

538 amerických volitelů ve svém hlasování definitivně rozhodne o budoucím americkém prezidentovi. Podle očekávání by měli potvrdit republikánského kandidáta Donalda Trumpa, který vyhrál listopadové volby. V posledních týdnech ale na sbor volitelů apelovali aktivisté i celebrity, aby vybrali jiného kandidáta. Podle průzkumu agentury AP je to ale nepravděpodobné a podle tradic zvolí vítěze voleb.

Video Studio ČT24
video

Martin Řezníček a Daniel Anýž k hlasování volitelů

Volitelé by podle tradice měli už jen stvrdit výsledek listopadových prezidentských voleb. V minulosti se však již stalo, že někteří hlasovali pro jiného kandidáta. 

Letošní rok je mimořádný v tom, že někteří volitelé už otevřeně říkají, že Trumpa nepodpoří a svolávají se k hromadnému odmítnutí republikánského kandidáta. „Proti“ Trumpovi by ovšem muselo hlasovat minimálně 37 z nich.

Pokud by Trumpa skutečně odmítli, můžou hlasovat pro kohokoli, ne pouze pro jeho hlavní soupeřku z řad demokratů Hillary Clintonovou. Pro řadu lidí byla stejně nepřijatelná jako její protivník. Americké celebrity proto ve společné výzvě nelobbují přímo za ni, ale za kohokoliv jiného, než je Donald Trump, a to bez ohledu na stranickou příslušnost.

Podle agentury AP ale nehrozí, že by Trumpa volitelé nepotvrdili. Většinou jsou dosazováni z řad stranických funkcionářů, u nichž se předpokládá partajní kázeň. Část republikánských volitelů právě z tohoto důvodu zvedne pro Trumpa ruku, i když o něm nemá valné mínění, napsala AP.

Stoupenkyně demokratů v amerických prezidentských volbách
Zdroj: Reuters
Autor: Carlos Barria
  • Hillary Clintonová ve volbách získala jen 232 volitelů, zatímco newyorský podnikatel 306, a překonal tak potřebnou hranici 270 volitelů.

Celkem 538 volitelů je rozděleno do jednotlivých států USA podle toho, kolik v kterém státu žije obyvatel. Počty volitelů se upravují každých deset let, aby odpovídaly současným demografickým údajům, naposledy se měnily v roce 2010.

Právě těchto 538 lidí je těmi, kdo skutečně volí prezidenta. Hlasování, které se konalo v listopadu, by je mělo zavazovat k odevzdání hlasu kandidátovi, který v jejich státě vyhrál. Můžou ovšem hlasovat i jinak, ve více než dvaceti státech to není trestné.

Tento systém voleb tak může znamenat, že zvítězí kandidát, který dostal menší počet hlasů voličů. Právě to se stalo i letos, kdy Clintonová získala podle posledních propočtů zhruba o tři miliony voličských hlasů více.

Cesta ke zvolení americkým prezidentem
Zdroj: US embassy / ČT24 / Wikipedia.org / Americké centrum

Sbor volitelů funguje v USA od roku 1787, kdy vznikl jako kompromis mezi stoupenci přímé a nepřímé prezidentské volby. Volitelé se k hlasování nesjíždějí do Washingtonu, hlasovat budou většinou v metropolích svých domovských států.

Doba volebních shromáždění není jednotná, proces začíná v 16 hodin našeho času v Marylandu, Indianě, Tennessee a Vermontu, ve 23:00 se volitelé sejdou v Kalifornii a Nevadě, hodinu po půlnoci na Havajských ostrovech.

Video Studio ČT24
video

Martin Řezníček: O změně volebního systému se v USA pravidelně diskutuje

6. ledna se pak na společné schůzi sejdou obě komory Kongresu, aby pod předsednictvím odcházejícího viceprezidenta Joe Bidena volbu potvrdily. K přísaze bude nová hlava státu přivedena při inauguraci 20. ledna.

V Los Angeles o víkendu protestovaly dva tisíce lidí

Proti Donaldu Trumpovi v neděli protestovaly asi dva tisíce lidí v centru amerického Los Angeles. Demonstrace se konala u příležitosti Mezinárodního dne migrantů, který OSN stanovila na 18. prosinec. Účastnilo se jí proto mnoho přistěhovalců.

Demonstranti nesli transparenty s hesly jako „Běženci vítáni“ či „Zastavte Trumpa“ nebo „Přinuťme Ameriku opět přemýšlet“ (Make America Think Again), což je parafráze sloganu Trumpovy volební kampaně „Make America Great Again“ (Udělejme Ameriku opět velikou).

Trump dříve uvedl, že vyhostí až tři miliony nelegálních přistěhovalců ze Spojených států. Slíbil také postavit na hranici s Mexikem zeď, kterou by podle něj mělo zaplatil Mexiko. To ale stavbu zdi odmítá. Trump by za zdí chtěl držet „zločince, drogové dealery a násilníky“.

Demonstranti v Los Angeles
Zdroj: Reuters
Autor: Kevork Djansezian