Zaorálek: Budeme most mezi Tureckem a protitureckou Evropou

Česká diplomacie chce a bude mostem mezi Tureckem a protiturecky laděnou Evropou. Řekl to ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) v Událostech, komentářích. Po setkání s prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem tlumočil velkou frustraci Turků z toho, že západní země s nimi dostatečně neprožily význam červencového pokusu o vojenský převrat.

Video Události, komentáře
video

Zaorálek: Chceme spojovat Turecko s Evropou

„My tím mostem jsme a my jím i budeme. Shodou okolností budu předsedat výboru ministrů Rady Evropy v příštím roce. To si Turci uvědomují, a proto se také se mnou o některých věcech bavili,“ řekl Zaorálek o významu české diplomacie v turecko-evropských vztazích.

Podle jeho slov slyšel při setkání s Erdoganem a vrcholnými představiteli vlády v Ankaře velkou frustraci z toho, jak se k Turecku Evropa postavila po červencovém pokusu o puč. Evropský parlament v listopadu přijal nezávazné usnesení, které doporučuje zmrazit přístupová jednání s Tureckem kvůli postupu Ankary proti údajným účastníkům převratu. Na úterním jednání v Bruselu pak Rakousko zablokovalo přijetí společného postoje celé Unie k rozšiřování bloku právě kvůli Turecku.

Lubomír Zaorálek a Mevlüt Cavusoglu
Zdroj: ČTK
Autor: Jakub Střihavka

„Prošli bolestnou zkušeností a mají pocit, že Evropa to s nimi ani nesdílela, jako by ani neuvěřila tomu, že šlo o vojenský puč se vším všudy a místo zájmu o to, kdo tím byl vinen, byli hned dotazováni na to, jak budou zacházet s dotyčnými,“ zprostředkoval zkušenost z Turecka Lubomír Zaorálek.

Turecko je pro Evropu nepostradatelné

Zaorálek považuje spolupráci s Turky za nezbytnou, podle něj se v Česku i v Evropě podceňuje význam země jako bezpečnostní bariéry mezi Evropou a neklidným východem. „Pokládám za chybu dnes říci jako projev nesouhlasu, že zrušíme přístupová jednání. Právě otevírání této kapitoly vytváří prostor, abychom se bavili s Turky o lidských právech a jejich protiteroristickému zákonu,“ prohlásil ministr zahraničí.

Ministr české vlády v úterý odsoudil v tureckém parlamentu červencový pokus o vojenský puč v zemi. Zároveň při svém vystoupení zdůraznil, že pro Česko je kvůli historickým zkušenostem důležité, aby jeho spojenci měli stejně jako Česká republika svobodu a demokracii.