Nová italská vláda už má důvěru obou komor parlamentu, může začít pracovat

Nová italská vláda premiéra Paola Gentiloniho získala důvěru v Senátu. Kabinet se tak po úterním hlasování v Poslanecké sněmovně opírá o podporu obou komor parlamentu a může začít pracovat. Nový tým je složený takřka výhradně ze členů předchozího kabinetu Mattea Renziho a chce také pokračovat v jeho reformní politice.

Nový italský premiér Paolo Gentiloni
Zdroj: Reuters Autor: Alessandro Bianchi

„Toto není vláda, jež by nastoupila do úřadu na začátku funkčního období parlamentu, ale vláda, která musí především dokončit mimořádné reformy, inovace a modernizace zahájené v několika posledních letech,“ řekl v Senátu před hlasováním dvaašedesátiletý bývalý ministr zahraničí a nyní premiér Gentiloni.

„Ochrana pracovních míst musí být naším cílem, takovým, který je proveditelný. Naneštěstí to nelze vyřešit jednoduchými slogany,“ dodal předseda středolevicové vlády.

Italská ekonomika se zotavuje, zároveň ale roste chudoba, upozornil Gentiloni s odvoláním na údaje podnikatelského svazu Confindustria. „Musíme si být vědomi rozporuplné povahy kontextu, ve kterém se pohybujeme,“ dodal podle agentury ANSA.

Gentiloni chce pokračovat v diskusi o novém volebním zákoně a v tlaku na změnu takzvaného dublinského systému. Ten vyžaduje registraci uprchlíků v první unijní zemi, do které vstoupí. Pro Itálii, zavalenou přílivem běženců z Afriky, to je příliš zatěžující.

Video Studio ČT24
video

Publicista Pieralli: Renzi přenechal Gentilonimu horký brambor

Publicista Pieralli: Renzi přenechal Gentilonimu horký brambor

Redaktor RAI Kašpar: Nová vláda je slabší než ta přechozí

Gentiloniho vláda ale bude mít pravděpodobně jen krátké trvání, protože na italské politické scéně je poměrně velký tlak na brzké uspořádání předčasných parlamentních voleb.

Jednání v Senátu podle ANSA bojkotovali zástupci separatistické a protiimigrační Ligy severu a populistického Hnutí pěti hvězd; totéž učinili také v úterý v Poslanecké sněmovně. Obě opoziční formace požadují rychlé vypsání nových voleb, protože odmítají „věrnou kopii“ Renziho vlády. Pro důvěru vládě hlasovalo 169 senátorů, 99 jich bylo proti.

Renzi se svým kabinetem rezignoval v reakci na nedávné referendum, ve kterém voliči odmítli ústavní novelu, jež měla posílit pravomoci Poslanecké sněmovny a naopak je výrazně oslabit v zúženém Senátu.