V Calais dokončili zeď proti imigrantům

V Calais na severu Francie dokončili výstavbu kilometrové zdi, která má bránit imigrantům v nelegálním přechodu do Británie. Oznámily to francouzské úřady. Stavba začala v září a stála 2,7 milionu eur (73 milionů korun), které podle agentury AFP zaplatila Británie.

Stavba zdi v Calais
Zdroj: Reuters Autor: Pascal Rossignol

Stavba má hlavně zabránit pokusům uprchlíků naskakovat na kamiony mířící přes Lamanšský průliv do Anglie. Čtyři metry vysoká zeď navazuje na již dříve vybudované oplocení podél trasy mířící k ústí eurotunelu a ke calaiskému přístavu. Zeď byla postavena z hladkého betonu, aby bylo těžké na ni vylézt.

Zeď je součástí francouzsko-britského balíčku bezpečnostních opatření kolem běženců v přístavním městě Calais. U města se v posledních letech vytvořil divoký uprchlický tábor, zvaný Džungle, kde bylo odhadem někdy až 10 tisíc lidí. Francouzské úřady koncem října tábor evakuovaly a zničily. Jeho obyvatele rozvezly na různá místa Francie.

V posledních měsících před likvidací tábora zintenzivnili migranti úsilí o pronikání do kamionů stavěním překážek do cesty vozidlům. Nezřídka jim házejí pod kola větve a kmeny stromů nebo kameny či ulomené dopravní značky. Obyvatelé a podniky v Calais si čím dál více stěžovali na problémy, které jim situace přinášela.

Nyní se situace v oblasti Calais zklidnila a nová zeď by tomu měla dále pomoci. Početné francouzské bezpečnostní síly také podle místních médií dohlížejí na to, aby se v regionu u Lamanšského průlivu nevytvořily nové improvizované uprchlické tábory.