Parlamentní volby v Makedonii vyhráli vládnoucí nacionalisté. Ale jen velmi těsně

Předčasné parlamentní volby v Makedonii vyhrála opět strana VMRO DPMNE expremiéra Nikoly Gruevského. Její vítězství je ale jen těsné. Druhý skončil se ztrátou necelého 1,5procentního bodu Sociálnědemokratický svaz Makedonie (SDSM) vůdce opozice Zorana Zaeva. Vyplývá to z údajů zveřejněných Státní volební komisí (DIK).

Předseda VMRO DPMNE Nikola Gruevski
Zdroj: Reuters Autor: Ognen Teofilovski

Podle výsledků, které DIK vyvěsil na svém oficiálním webu, hlasoval nebývale vysoký počet voličů – 66,88 procenta. Koalici Za lepší Makedonii vedenou VMRO DPMNE z nich podpořilo 38,06 procenta a koalici Za život v Makedonii kolem SDSM 36,69 procenta.

Podle pozorovatelů VMRO DPMNE zřejmě nebude s to vytvořit vládu s dosavadním koaličním partnerem Demokratickou unií pro integraci (DUI), která skončila třetí a zůstává nejsilnější stranou albánské menšiny. Předák unie, kterou podpořilo 7,3 procenta hlasujících, Ali Ahmeti totiž bude nucen vyhnout se z několika důvodů koalici s Gruevského stranou.

Ani sociální demokraté ale podle všeho nebudou schopni vládu vytvořit. Pak je nejpravděpodobnější variantou kabinet široké koalice, jež připraví další předčasné volby, míní politolog Nikola Dujovski.

Volby tudíž nepochybně nepřinesou očekávané uklidnění a neotevřou cestu k překonání politické krize, jež zemi sužuje prakticky od předchozích voleb v roce 2014. Tehdejší výsledky opozice prohlásila za podvodné a rozhodla se parlament bojkotovat. Předák SDSM Zaev pak začal loni zveřejňovat záznamy ilegálních odposlechů, které svědčí o volebních podvodech organizovaných z nejvyšších vládních kruhů a které krizi vystupňovaly.

Příznivci opozičních socialistů slaví úspěch ve volbách
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Boris Grdanoski

Podle DIK bude mít nejvíce poslanců koalice Za lepší Makedonii, a to 51. Soupeřící koalice Za život v Makedonii obsadí ve 120členném Shromáždění 49 křesel. Parlament by měl mít členů 123, ale tři místa rezervovaná pro poslance zvolené voliči v diaspoře zůstanou neobsazená vzhledem k malé účasti těchto voličů.

Důležitou otázkou pro koaliční jednání bude mimo jiné i to, jak se vztahy vyvinou mezi stranami albánské menšiny. DUI, která si pohoršila z devatenácti na deset mandátů, sice potvrdila svou nejsilnější pozici, ale doposud druhá Demokratická strana Albánců (DPA), jež se držela s opozicí, skončila až čtvrtá s pouhými dvěma zákonodárci. Předstihlo ji hnutí Besa s pěti poslanci i nová strana Aliance pro Albánce se třemi zástupci. Podle některých médií jsou nyní náznaky na možnou spolupráci DUI a DPA.  

Čtvrté předčasné volby za osm let

Voleb se účastnilo celkem jedenáct politických subjektů: šest politických stran a pět koalic. Průběh sledovalo na 3300 pozorovatelů nestátní organizace MOST a 320 pozorovatelů vyslaných Organizací pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Aktuální volby jsou již deváté od roku 1990, kdy byl v této tehdy ještě jugoslávské republice zaveden pluralitní politický systém. Od roku 2008 jde o již čtvrté předčasné volby. Makedonie vyhlásila nezávislost v roce 1991.