Italský prezident pověřil sestavením nové vlády ministra zahraničí Gentiloniho

Italský prezident Sergio Mattarella pověřil sestavením nové vlády dosavadního ministra zahraničí Paola Gentiloniho. Tento dvaašedesátiletý politik je členem Demokratické strany (PD), stejně jako expremiér Matteo Renzi, který kvůli odmítnutí ústavní reformy podal ve středu demisi.

Video Studio ČT24
video

Josef Kašpar: Domnívám se, že složení vlády nebude příliš odlišné

Gentiloni krátce po svěření mandátu prohlásil, že půjde cestou, kterou šel Renziho kabinet. Slíbil přitom, že se pokusí novou vládu vytvořit co nejrychleji. Sestavit ji chce z dosavadní většinové koalice vedené Demokratickou stranou.

Prezidentský palác pověření Gentiloniho oznámil po skončení ministrovy schůzky s hlavou státu. Tímto setkáním vyvrcholily prezidentovy několikadenní konzultace s čelnými politickými představiteli. Jako prvního prezident přijal už ve čtvrtek předsedu Senátu Pietra Grassa, kterého měla italská média za žhavého kandidáta na nového premiéra.

Matteo Renzi a Sergio Mattarella
Zdroj: Reuters

Jedenačtyřicetiletý Renzi podal demisi kvůli prohře v referendu o reformě ústavy, kterou chtěl prosadit ve snaze zlepšit v zemi těžkopádný politický systém. Proti reformě, s níž Renzi spojil své další setrvání v úřadu premiéra, se ale vyslovilo téměř 60 procent hlasujících.

Pokud Gentiloni při sestavování své koaliční vlády uspěje, bude muset vyhrát hlasování parlamentu o vyslovení důvěry. Podle agentury Reuters ale kabinet i po překonání této překážky možná přečká jen několik měsíců. Řada politických vůdců totiž požaduje, aby se krátce po schválení nového volebního zákona konaly volby.