Exploze u stadionu v Istanbulu zabily 38 lidí. K útoku se přihlásili kurdští Sokoli

Sobotní výbuchy u fotbalového stadionu istanbulského klubu Besiktas zabily 38 lidí a 155 jich zranily. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v prohlášení označil exploze za teroristický útok, jehož cílem bylo způsobit co největší škody. Policie zadržela třináct podezřelých. K útoku se přihlásila kurdská skupina Sokoli osvobození Kurdistánu (TAK). Vláda na neděli vyhlásila státní smutek.

Video Exploze v Istanbulu
video

Exploze v Istanbulu

Jedna z náloží byla umístěna v autě, které explodovalo po skončení zápasu nejvyšší turecké ligy mezi domácím Besiktasem a týmem Bursaspor těsně u stadionu. Druhá nálož vybuchla jen necelou minutu poté u oblíbeného parku Macka.

„Bylo to jako v pekle, plameny šlehaly až k obloze. Pil jsem čaj v kavárně poblíž mešity. Lidé se schovávali pod stoly, ženy začaly brečet.“

Omer Yilmiz, svědek výbuchu

„Nevíme to jistě, nicméně za útokem nejspíš stojí Strana kurdských pracujících (PKK),“ uvedl vicepremiér Numan Kurtulmus. K útoku se později přihlásila radikální kurdská skupina Sokoli osvobození Kurdistánu (TAK). V prohlášení na internetu uvedli, že během útoku zemřeli dva jejich členové.

Video Události
video

Události: Turecko pohřbilo oběti sobotního útoku v Istanbulu

Události: Turecko pohřbilo oběti sobotního útoku v Istanbulu

Jakub Szántó k útokům v Turecku

Odpovědnost Kurdů za útok podle televize Al-Džazíra naznačovalo to, že mezi mrtvými jsou především policisté a že k útoku došlo až dvě hodiny po skončení fotbalového zápasu. Kurdové si za cíl útoků vybírají spíš státní instituce než civilisty, upozornila televize. 

„Proti našim bezpečnostním silám a proti občanům byl spáchán teroristický útok. Exploze po fotbalovém zápasu měla zabít co nejvíc lidí. Výsledkem jsou bohužel mrtví a ranění.“

Recep Tayyip Erdogan

turecký prezident

Zápas sledovaly na stadionu Besiktas v evropské části Istanbulu tisíce lidí. K explozi ale došlo až ve chvíli, kdy na místě zůstali jen policisté. Ti v momentu exploze začali hromadně střílet do vzduchu.

Útočník u stadionu podle vicepremiéra Kurtulmuse najel na hlídkující policisty s autem naloženým výbušninami. To potvrdil i ministr vnitra Süleyman Soylu, podle kterého byl útok patrně namířen proti autobusu turecké zásahové policejní jednotky, která během zápasu zajišťovala pořádek. 

 

/*json*/{"map":{"lat":41.03972450185236,"lng":28.994802800000002,"zoom":18,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Druhého útočníka se policisté pokoušeli zadržet nedaleko oblíbeného parku. Sebevražedný útočník se přesto stačil necelou minutu po první explozi odpálit.  

Kromě sedmi civilistů včetně jednoho zaměstnance fotbalového klubu byli všichni mrtví příslušníky bezpečnostních složek. Jednoho mrtvého se zatím tureckým úřadům nepodařilo identifikovat. Ze zraněných je 14 lidí na jednotce intenzivní péče, dvě desítky dalších podstoupily operaci.

Turecko vyhlásilo státní smutek

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek útoky důrazně odsoudil a uvedl, že Česká republika stojí pevně při Turecku. Mluvčí ministerstva Michaela Lagronová řekla, že podle zjištění českého konzulátu v Istanbulu není známo, že by mezi zabitými civilisty byli cizinci. 

Premiér Binali Yildirim na neděli vyhlásil státní smutek. Státní vlajky jsou po celé zemi i na tureckých diplomatických zastoupeních v zahraničí staženy na půl žerdi. 

Turecká vláda uctila památku obětí (prezident Erdogan uprostřed)
Zdroj: ČTK/ABACA
Autor: AA/ABACA

Na základě důkazů zajištěných v automobilu, kde byla trhavina z první exploze umístěna, policisté zadrželi podle deníku Hurriyet s odkazem na ministra Soylu třináct lidí. 

Fotbalový tým Bursaspor po útocích informoval, že všichni jeho fanoušci by měli být v pořádku. „Kontaktovali jsme své fanoušky. Vypadá to, že mezi nimi nejsou žádní zranění,“ uvedl tým na Twitteru.

Za tým Bursaspor hrál i český reprezentant Tomáš Necid. Podle tweetu sportovního komentátora Ondřeje Zlámala by všichni hráči Bursasporu včetně Necida měli být v pořádku, protože odjeli ještě před výbuchem.

Turecké bezpečnostní složky v neděli brzy ráno před stadionem kontrolovaně odpálily také podezřelé auto, napsal deník Hurriyet.  

Útoky proti bezpečnostním složkám nejsou v Turecku nijak výjimečné, častější jsou však na jihovýchodě země, kde je úřady připisují kurdským separatistům. Skupina Sokoli osvobození Kurdistánu, která má vazby na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK), měla před sobotní akcí letos na svědomí nejméně dva bombové atentáty, při nichž v Istanbulu a v Ankaře zemřelo dohromady 40 lidí.

Na jiných místech Turecka útočí také teroristická organizace Islámský stát. Jen za letošní rok spáchali Kurdové nebo islamisté v Turecku pět velkých teroristických útoků.

„Nezáleží na tom, jaké jméno a metodu teroristické organizace používají. Kdykoliv udělalo Turecko krok k lepší budoucnosti, jako odpověď přišlo barbarství a chaos,“ prohlásil prezident Erdogan. Kvůli sobotním útokům Erdogan odložil jednání se svým protějškem z Kazachstánu Nursultanem Nazarbajevem.