Vyznamenané osobnosti vědy a politiky si převzaly Nobelovy ceny

Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos v sobotu jako první z oceněných převzal v norské metropoli Oslu Nobelovu cenu za mír. Zasadil se o vyjednání mírové dohody mezi kolumbijskou vládou a povstalci z FARC. Později odpoledne ve Stockholmu převzali Nobelovy ceny laureáti za lékařství, chemii, fyziku a ekonomii. Hudebník Bob Dylan, který dostal cenu za literaturu, už dříve oznámil, že se ceremoniálu nezúčastní.

Švédský král na předávání Nobelových cen ve Stockholmu
Zdroj: ČTK/ZUMA Autor: Charles Hammarsten / Ibl Bildbyr

Norský Nobelův výbor 7. října oznámil, že Santosovi ocenění udělil „za jeho odhodlané úsilí dovést do konce více než 50 let trvající občanskou válku, která si vyžádala životy nejméně 220 tisíc Kolumbijců a vyhnala z domovů téměř šest milionů lidí“. Ocenění by podle výboru mělo být vnímáno i jako pocta kolumbijskému lidu, všem stranám, jež přispěly k mírovému procesu a také zástupcům obětí války.

Výbor se rozhodl Santose vyznamenat, přestože původní dohodu s povstalci kolumbijští voliči začátkem října v referendu odmítli. Koncem listopadu vláda a představitelé FARC podepsali druhou dohodu, u které už stačí jen souhlas, jenž 30. listopadu a 1. prosince vyslovily obě komory parlamentu.

Juan Manuel Santos převzal Nobelovu cenu za mír
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Haakon Mosvold Larsen

Ve Stockholmu pak předal další Nobelovy ceny švédský král Carl XVI. Gustaf. Ocenění za fyziologii a lékařství od něj dostal Japonec Jošinori Ósumi, který přispěl k lepšímu pochopení rakoviny, Parkinsonovy choroby či cukrovky. Cenu za ekonomii si odnesli Oliver Hart a Bengt Holmström, kteří obohatili teorii kontraktu, která vysvětluje, jak a proč jednotlivci i firmy vstupují do vzájemných smluvních vztahů.

Hudebník a čerstvý nositel Nobelovy ceny za literaturu Bob Dylan se slavnostního předávání cen osobně nezúčastnil, připravil ale řeč, kterou za něj přečetl člen Švédské akademie Horace Engdahl. Obecenstvo i nepřítomnému Dylanovi uchystalo ovace ve stoje. Zatím není jasné, jak a kdy si Dylan cenu převezme.

Americká zpěvačka a textařka Patti Smithová na ceremoniálu zazpívala jednu z nejznámějších Dylanových skladeb, A Hard Rain's a-Gonna Fall z roku 1962. V polovině písně však nastal rozpačitý moment, když zpěvačka zapomněla text, což omluvila nervozitou.

Nobelovu cenu za fyziku získali letos tři Britové působící ve Spojených státech David Thouless, Duncan Haldane a Michael Kosterlitz za výzkum neobvyklých stavů hmoty, který může v budoucnu přispět k výrobě dokonalejších materiálů využitelných v elektronice či kvantových počítačích. Cenu za chemii dostali Francouz Jean-Pierre Sauvage, Brit Fraser Stoddart a Nizozemec Bernard Feringa za design a výrobu miniaturních strojů o velikosti molekul.

Video Zprávy
video

Předseda AV ČR Jiří Drahoš k předávání Nobelových cen

Vyznamenaní dostávají kromě medaile a diplomu i finanční odměnu, která je nyní v každé kategorii osm milionů švédských korun (22,3 milionu korun). Santos oznámil, že peníze věnuje obětem občanské války ve své zemi.

Jména oceněných byla stejně jako každý rok oznámena už v říjnu. Slavnostní předávání se ale pokaždé koná symbolicky 10. prosince, v den, na který připadá výročí úmrtí vynálezce dynamitu Alfreda Nobela.