V Bulharsku vykolejil a explodoval vlak s cisternami. Nejméně sedm mrtvých

Na severovýchodě Bulharska v sobotu ráno vykolejil a následně explodoval nákladní vlak s cisternami, ve kterých byl kapalný plyn. Výbuch pak způsobil prudký požár. Nejméně sedm lidí zemřelo a 29 jich utrpělo zranění. Vesnici, kde se tragédie odehrála a kde je poškozeno či zcela zničeno asi 50 domů, se úřady rozhodly celou evakuovat. Vláda vyhlásila pondělí dnem státního smutku.

Nehoda se stala v 5:42 místního času (4:42 SEČ) u nádraží obce Chitrino, která leží severně od města Šumenu. Na místě zasahovaly četné týmy hasičů, policie a záchranné služby, sdělila mluvčí šumenské policie Asja Jordanovová. Záchranáři v troskách celý den pátrali po dalších možných obětech či přeživších.

Hlavní tajemník ministerstva vnitra Georgi Kostov upřesnil, že soupravu tvořilo 20 cisteren s propenem a čtyři s propan-butanem. Dva z vagonů vykolejily a několik cisteren explodovalo. Podle některých informací vagony narazily do vedení vysokého napětí. Některé údaje o počtu vagónů a obětí uváděné různými zdroji se během dne rozcházely.  

Značné materiální škody

Úřadující předseda vlády Bojko Borisov, který místo události navštívil, uvedl, že už nehrozí nebezpečí explozí dalších vagonů. Strojvedoucí podle něj vypověděl, že souprava se od pátého vagonu odtrhla. Premiér také naznačil, že počet obětí na životech může vzrůst i mezi zraněnými, protože někteří mají popáleniny až na 90 procentech těla.

Značné jsou podle Borisova materiální škody. Starosta Chitrina Nuridin Basri Ismail situaci popsal jako mimořádně vážnou. Řekl, že mnoho domů je poškozených a že některé se zcela zřítily. Vyhořela mimo jiné budova policie a zničen je obecní úřad. První informace hovořily o tom, že bez střechy nad hlavou zůstalo minimálně 40 ze zhruba 800 obyvatel Chitrina. 

Jedna z budov poškozených explozí
Zdroj: ČTK/AP

Hasiči odvedli do bezpečí obyvatele domů v okolí místa neštěstí. Evakuováni byli všichni ohrožení lidé. Policie přiměla odejít i ty, kteří nechtěli. Odpoledne ale úřady rozhodly o úplné evakuaci celé vesnice kvůli chystanému přečerpávání a odvozu nebezpečného nákladu a vyčištění zasažené oblasti.

Hledání příčin neštěstí

Příčiny neštěstí zatím nejsou jasné, na místě je zjišťují vyšetřovatelé a odborníci prokuratury a policie. Ministr dopravy Ivajlo Moskovski televizi bTV v této souvislosti řekl, že výhybkář si všiml jiskření od lokomotivy, když přijížděla k nádraží, což by mohlo svědčit o prudkém manévru strojvedoucího a o snaze rychle snížit rychlost. Dodal však, že je ještě příliš brzy mluvit o konkrétních příčinách neštěstí.

Havarovaný vlak patří soukromé firmě Bulmarket zabývající se přepravou paliv, zejména propan-butanu, po železnici. Souprava mířila z Burgasu na černomořském pobřeží do města Ruse na Dunaji.

/*json*/{"map":{"lat":43.42524814069889,"lng":26.916109000000006,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":43.45391581188938,"lng":26.912384033203125,"type":1,"description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/