Trumpův štáb si posvítí na úředníky, kteří prosazovali Obamovu klimatickou politiku

Americkou energetickou politiku s lednovým nástupem prezidenta Donalda Trumpa očividně čeká rozsáhlá reorganizace. Vyplývá to z dotazů, které Trumpův tým pro převzetí moci adresoval ministerstvu energetiky. Dokument, který obsahuje 65 otázek, zjišťuje možnosti zachovat v provozu zastarávající americké jaderné reaktory či se dotazuje na identitu zaměstnanců, kteří sehráli klíčovou roli při prosazování klimatické agendy dosluhujícího prezidenta Baracka Obamy.

Atomová elektrárna Three Mile Island v Pensylvánii. V roce 1979 se tu odehrála nejvážnější havárie v dějinách amerického jaderného průmyslu
Zdroj: Reuters Autor: Jonathan Ernst

Trumpův štáb chce po ministerstvu energetiky jména pracovníků i smluvních firem účastnících se klimatických summitů a dalších jednání pod záštitou OSN a také těch, kteří pomáhali Obamově administrativě sestavit žebříček tzv. společenských nákladů za emise CO2.

Žebříček vláda používala k demonstraci výhod nových klimatických pravidel. Na vytvoření žebříčku spolupracovali experti z Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA). Lidé z EPA měli též klíčový podíl na vypracování „Clean Power Plan“, ústředního prvku Obamovy klimatické politiky zaměřené na snížování emisí oxidu uhličitého - především těch produkovaných uhelnými elektrárnami.

Osmileté úsilí Obamova týmu dosáhnout nové globální klimatické dohody a nasměrovat Spojené státy k většímu využívání „čistší“ energie (Clean Power Plan počítá do roku 2030 s trojnásobným zastoupením obnovitelných zdrojů při výrobě elektřiny) nyní tvrdě narazí. Trump opakovaně zdůraznil, že je proti odstavování uhelných elektráren, jelikož to USA stojí příliš pracovních míst.

Přednost mají zastánci ropného a plynárenského průmyslu

O záměrech Trumpovy administrativy otočit v daném ohledu kormidlem jasně svědčí čtvrteční jmenování Scotta Pruitta novým šéfem zmiňované federální agentury EPA. Pruitt je vyhlášeným skeptikem vůči existenci klimatické změny a doteď působil jako generální prokurátor Oklahomy, tedy státu, který je největším producentem ropy a zemního plynu v rámci celých Spojených států.

Trump navíc zřejmě jmenuje novou ministryní vnitra členku Sněmovny reprezentantů Cathy McMorrisovou Rodgersovou, která se rovněž staví odmítavě k možným negativním dopadům způsobeným změnou klimatu. McMorrisová Rodgersová je hlasitou zastánkyní rozvoje ropného a plynárenského průmyslu. Její jmenování do čela ministerstva vnitra by podle agentury Reuters znamenalo snazší přístup těžařů do národních parků či indiánských rezervací od arktických oblastí po Mexický záliv.

CNN: šéfem diplomacie nebude Giuliani

Někdejší newyorský starosta Rudy Giuliani nebude příštím ministrem zahraničních věcí USA, poté, co ho Trump vyřadil ze svého užšího výběru. S odvoláním na zdroj v Trumpově štábu o tom informovala televize CNN.

Budoucí muž číslo jedna v Bílém domě hodlá zveřejnit jméno svého ministra zahraničí v nadcházejícím týdnu. V úvahu připadá hlavně bývalý neúspěšný prezidentský kandidát za republikány Mitt Romney, kterého média označují za favorita. V užším výběru je také Rex Tillerson, který je generálním ředitelem ropného gigantu Exxon Mobil.

Video Události
video

Ve Washingtonu se připravuje pódium pro Trumpovu inauguraci

  • Washington se mezitím připravuje na inauguraci, která proběhne přesně za 6 týdnů. Novináři včetně zpravodaje České televize Martina Řezníčka si mohli poprvé prohlédnout zblízka obrovské pódium, které kvůli této události vzniká před Kapitolem. Pódium bude muset unést bezmála půl druhého tisíce hostů.