Řecký soud odmítl vydat turecké zběhy. Byli by v ohrožení života

Atény odmítly vydat do Turecka poslední dva ze skupiny osmi tureckých vojáků, kteří do Řecka uprchli po červencovém neúspěšném pokusu o převrat. Řecká justice tak u celkem pěti z nich uznala, že by jim nebyl v Turecku zajištěn spravedlivý soud a že by byli ve vážném ohrožení života. U tří zbývajících ale trvá na jejich vydání do vlasti.

Turečtí vojáci zadržení v Řecku
Zdroj: Reuters

Žádné rozhodnutí není stále ještě konečné. To zřejmě zůstane na řeckém ministrovi spravedlnosti. Turecký ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu ve středu vyzval Atény k okamžitému vydání všech osmi osob.

Vojáci přiletěli do Řecka vrtulníkem několik hodin po neúspěšném pokusu o státní převrat. Ve skupině vojáků, kteří doletěli do přístavu Alexandrupoli na palubě armádního vrtulníku, jsou dva majoři, čtyři kapitáni a dva četaři. Uprchlíci jsou nyní drženi na policejním komisařství v bývalé olympijské vesnici nedaleko Atén.

Po nezdařeném převratu, o kterém si mnozí kritici prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana myslí, že jej zosnoval on sám, uprchlo zejména do Evropy mnoho tureckých vojáků žádajících o azyl. V Turecku dál pokračují rozsáhlé čistky, které se dotkly prakticky všech státních institucí i mnoha soukromých společností.