Obama na floridské základně obhajoval snižování počtu vojáků v zahraničních operacích

Americký prezident Barack Obama naposledy jako vrchní velitel sil USA obhajoval svou strategii boje proti terorismu. Ta se opírá o nasazování speciálních jednotek a spoléhání na pomoc místních spojenců. Například v Iráku tak klesl počet amerických vojáků na desetinu a proti takzvanému Islámskému státu bojují hlavně irácká armáda a kurdské milice. Nástupce Obamy Donald Trump slibuje v boji s islamisty tvrdší postup.

Video Zprávy v 10
video

Obama pronesl poslední projev jako vrchní velitel ozbrojených sil USA

Obama vystoupil na MacDillově letecké základně ve floridské Tampě, kde vychválil schopnosti amerických vojáků. Připomněl, že od jeho zvolení před osmi lety klesl počet amerických vojáků v Iráku ze 180 tisíc na dnešních 15 tisíc. 

„Lepší než falešné sliby, že můžeme eliminovat terorismus shazováním více bomb, rozmisťováním stále většího množství vojáků nebo budováním plotů směrem k okolnímu světu, musíme se na teroristické nebezpečí podívat v dlouhodobé perspektivě a mít strategii, která bude inteligentní i udržitelná.“

Barack Obama

prezident USA

Připoměl, že za jeho působení se díky operaci speciálních jednotek Navy SEALs podařilo zlikvidovat Usámu bin Ládina, několikanásobně pak stoupl počet útoků bezpilotních letadel mířících na islamisty v Asii a Africe.

Velké vojenské nasazení v Iráku i Afghánistánu je neudržitelné

Podle mluvčího Bílého domu Joshe Earnesta byl pro Obamu, který se stal prezidentem v době, kdy už byli Američané unavení zdlouhavými dvěma válkami v Asii, přechod k omezeným vojenským intervencím přirozeným projevem jeho zahraniční politiky. Obama je prý nadále přesvědčený, že udržování velkých kontingentů v Iráku a Afghánistánu je dlouhodobě neudržitelné.

„Strategie, kterou prezident Obama zavedl, je účinnější,“ prohlásil Earnest s poukazem na nižší vojenské ztráty a menší finanční výdaje. 

Boje o Mosul
Zdroj: REUTERS
Autor: Alaa Al-Marjani

Co přinese Trumpova vláda?

Formující se administrativa Donalda Trumpa slibuje vůči islamistům důraznější postup. „Vyhrneme si rukávy a v prvních sto dnech věnujeme pozornost armádě. Dáme vojákům, námořníkům, letcům i příslušníkům pobřežní stráže prostředky a výcvik, aby mohli bránit svůj národ. Dostanou za úkol zničit ISIS, aby už nemohl ohrožovat naše lidi nebo inspirovat k násilí v naší vlasti,“ uvedl budoucí viceprezident Mike Pence.

Kromě důraznějšího postupu proti islamistům ovšem Trump mluvil také o plánech vojenskou přítomnost v zahraničí spíše omezovat a v řešení krizí se angažovat jen tehdy, pokud to bude v souladu s národními zájmy.