Řecko rozhodlo o vydání tureckých zběhů

Řecký soud rozhodl o vydání tří z osmi tureckých vojáků, kteří uprchli do Řecka z vlasti po červencovém pokusu o státní převrat. Turecko vojáky obviňuje z účasti na červencových událostech a nazývá je zrádci. Vojáci obvinění odmítají. Proti rozhodnutí řeckého soudu se obratem odvolali.

Turečtí vojáci po zadržení v Řecku
Zdroj: Reuters

Piloti byli ve skupině, která několik hodin po pokusu o puč uprchla v helikoptéře a v severním Řecku zažádala o politický azyl. Stejný soud už v pondělí rozhodl, že jiná trojice vojáků vydána být nemůže, neboť by jí nebyl zajištěn spravedlivý soud a byla by ve vážném ohrožení života.

Soud nyní rozhodl, že trojice pilotů se může ve své vlasti zodpovídat ze tří z celkem čtyř trestných činů, z nichž jsou obviněni, nikoliv však z pokusu o zabití prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Řečtí policisté zajišťují osádku tureckého vrtulník poté, co přistál na letišti v Alexandrupoli na severovýchodě Řecka. Z armádního vrtulníku vystoupilo sedm představitelů turecké armády, jeden civilista a požádali o azyl. Řečtí policisté je zatkli za nelegální vstup do země.

Zdroj: ČTK/AP
Autor: Neznámý

Ve skupině vojáků, kteří doletěli do přístavu Alexandrupoli na palubě armádního vrtulníku, byli dva majoři, čtyři kapitáni a dva četaři. Uprchlíci jsou nyní drženi na policejním komisařství v bývalé olympijské vesnici nedaleko metropole Atén.

/*json*/{"map":{"lat":40.51391587328124,"lng":26.47566850613351,"zoom":8,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":40.85537053192493,"lng":25.850830078125,"type":1,"description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Po nezdařeném převratu, o kterém si mnozí prezidentovi kritici myslí, že jej zosnoval on sám, uprchlo zejména do Evropy hodně tureckých vojáků žádajících o azyl. V Turecku dál pokračují rozsáhlé čistky, které se dotkly prakticky všech státních institucí i mnoha soukromých společností. Jen z bezpečnostních sborů bylo propuštěno přes 8000 lidí.