Rakouské volby jsou podle německých médií dobrou zprávou pro Evropu

Za dobrou zprávu pro Evropu, která ale nic nemění na trendu posilování pravicově populistických stran, označují německá média vítězství bývalého předsedy Zelených Alexandera Van der Bellena nad Norbertem Hoferem ze Svobodné strany Rakouska (FPÖ) v rakouských prezidentských volbách.

Video Události
video

Události: Van der Bellen chce sjednotit Rakousko

„Rakousko po rozhodnutí o brexitu a volebním vítězství Donalda Trumpa zastavilo celosvětové vítězné tažení pravicových populistů,“ píše v komentáři serveru Spiegel Online Hasnain Kazim. Rakušané se podle něj vyslovili pro umírněný tón a proti populismu a třeba také proti možným úvahám o vystoupení země z Evropské unie.

„Je zřejmé, že velkému množství Rakušanů záleželo na mezinárodní pověsti jejich země,“ míní komentátor, podle něhož se nyní Van der Bellen bude muset snažit spojovat.

„Rakouský prezident je reprezentativní figura. V rámci ústavních zvyklostí nemá žádné velké pravomoce, teoreticky jimi disponuje, ale nevyužívá je.“

Zuzana Lizcová

analytička Výzkumného centra AMO

„Největší výzvou nového prezidenta bude znovu spojit rozdělenou zemi,“ je přesvědčen také Paul Munzinger v komentáři listu Süddeutsche Zeitung. Van der Bellen podle něj bude muset usilovat o to, aby byl hlavou státu i pro venkovské obyvatele, méně vzdělané nebo ty, kteří mají obavy z budoucnosti. Všechny tyto skupiny podpořily spíše Hofera.

Svobodní a jejich programové priority nezmizí

„Vítězství Van der Bellena, zdá se, vyvrací dominovou teorii, podle níž jedna západní země za druhou spadne do rukou pravicových populistů,“ konstatuje list Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). Zároveň ale podle něj není věc tak úplně jednoduchá. Porážka Hofera totiž určitě neznamená, že se FPÖ a témata, která prosazuje, v nejbližší době vytratí.

„Rakousko zvolilo, ale země se nebude moci jednoduše vrátit do politické normality,“ stojí v komentáři deníku Berliner Zeitung, podle něhož už nic takového v alpské republice neexistuje. Dříve dominantní středové strany lidovců a sociálních demokratů totiž stále oslabují.

O tom, že by etablované strany neměly příliš hlasitě jásat, je přesvědčen i list Rheinische Post. Totéž platí podle deníku Neue Osnabrücker Zeitung pro Evropu. I když je Van der Bellen výrazně proevropský, jeho úspěch nic nemění na problémech, kterým nyní starý kontinent čelí.

Video Zprávy ve 12
video

Zpravodaj ČT: Van der Bellena čeká těžký úkol spojit rozdělenou rakouskou společnost