Kubánská metropole se s Fidelem Castrem rozloučila salvami

Ve východokubánském Santiagu se uskutečnil soukromý pohřeb revolučního vůdce Fidela Castra. Ve stejnou chvíli, kdy obřad začal, se hlavním městem Kuby Havanou rozeznělo 21 vojenských salv. Na obřad se do Santiaga sjel úzký rodinný kruh a nejbližší přátelé zesnulého kubánského vůdce, který zemřel 25. listopadu ve věku 90 let.

Urna Fidela Castra zamířila na hřbitov Svaté Ifigenie ve východokubánském Santiagu
Zdroj: ČTK/EFE/ Autor: Orlando Barria

Smuteční průvod s urnou doprovázený vojáky ve slavnostních uniformách vyšel po půl sedmé místního času (po 12:30 SEČ) z parku Revoluce. Podél silnice zpívaly tisíce lidí národní hymnu a volaly „Yo soy Fidel!“ (Jsem Fidel!). Kubánci provázeli průvod po celé trase, i u hřbitova Svaté Ifigenie byl dav lidí tak velký, že zablokoval přístupovou cestu.

Na stejném hřbitově, kam zamířila Castrova urna, je pochována řada slavných Kubánců. Mezi nimi také syn zakladatele známé likérky Emilio Bacardi, který byl santiagským starostou, nebo legenda kubánské hudby Compay Segundo.

Přestože je pohřeb určen rodinným příslušníkům a nejbližším přátelům, někteří členové rodiny avizovali, že nedorazí. Mezi nimi třeba Fidelova sestra Juanita Castrová. Ta před několika dny miamské televizi Miami América Tevé řekla, že se na Kubu nevrátí ani živá, ani mrtvá. Juanita, která emigrovala do USA v 60. letech, vyjádřila obavy, že smrt Fidela Castra neznamená konec diktatury.

Pohřbem končí pietní shromáždění, jimiž se po celý týden Kubánci s Castrem loučili. Urna s popelem muže, který vládl své zemi půl století, dorazila do Santiaga v sobotu poté, co projela celým ostrovem. Na cestě se s Fidelem Castrem loučily desetitisíce lidí. Urna přikrytá kubánskou vlajkou na armádním voze projela symbolicky po místech, na nichž Castro v lednu 1959 oznamoval vítězství revoluce a porážku Batistovy diktatury.

V sobotu večer místního času se pak v Santiagu de Cuba konalo poslední veřejné rozloučení s Fidelem Castrem. Proslov před zaplněným náměstím Revoluce a po boku jihoamerických levicových státníků pronesl Castrův mladší bratr Raúl. „Slibujeme, že budeme bránit vlast a socialismus,“ hřímal současný prezident Kuby, oblečený v armádní uniformě, podobně jako to skoro celý život dělal Fidel, než uniformu vyměnil za teplákovou soupravu značky Adidas.

Žádné náměstí, žádná Třída Fidela Castra

Raúl Castro připomněl milníky v životě svého bratra, aniž by použil slovo bratr. O svém o pět let starším bratrovi mluvil jako o „lídrovi revoluce“ či ho nazýval „comandante“ (velitel, velící důstojník). Fidel podle něj mimo jiné dokázal, že je možné „se vylodit s bárkou Granma, odolat nepříteli, hladu, dešti i zimě“ nebo „porazit za 72 hodin žoldáckou invazi v Zátoce sviní a pokračovat v kampani vymýcení analfabetismu“.

Nejzajímavějším sdělením Raúla Castra ale v sobotu večer bylo, že předloží v parlamentu zákon, který zakáže, aby se po Fidelu Castrovi pojmenovávaly ulice, náměstí či se mu stavěly pomníky. Tak si to prý přál jeho bratr za svého života i po své smrti, chtěl se tak vyhnout „kultu osobnosti“, který podle serveru BBC provázel další komunistické vůdce, jako byl Vladimir Iljič Lenin, Josif Stalin či Karel Marx.