Brazilci se rozloučili s fotbalisty, kteří zemřeli při pádu letadla

Desetitisíce truchlících Brazilců se ve městě Chapecó na jihu země rozloučily s fotbalisty zdejšího klubu Chapecoense, kteří společně s doprovodem a žurnalisty zahynuli při pondělním leteckém neštěstí v Kolumbii.

Pieta za zesnulé hráče klubu Chapecoense
Zdroj: ČTK/EFE Autor: FERNANDO BIZERRA JR

Letadlo s osmašedesáti cestujícími a devíti členy posádky se zřítilo v pondělí pozdě večer místního času nedaleko kolumbijského Medelínu. Na palubě byli kromě posádky fotbalisté, jejich doprovodný tým a novináři, kteří letěli na finále Jihoamerického poháru. Ze sedmasedmdesáti lidí přežilo šest - tři fotbalisté, novinář a dva členové palubního personálu. Příčinou nehody byl zřejmě nedostatek paliva.

 Nyní, necelý týden po tragédii, se ostatky většiny obětí vrátily do vlasti. Na letišti v Chapecó za deštivého počasí vyložili vojáci ze tří armádních letounů jedenapadesát rakví. Právě zde také proběhl smuteční ceremoniál za přítomnosti brazilského prezidenta Michela Temera, který rodinám obětí předal řád za zásluhy o sport. Poté se kolona s rakvemi vydala na klubový fotbalový stadion Arena Condá, jehož tribuny zaplnilo přes dvacet tisíc lidí.

 

Video Zprávy ve 23
video

Zprávy: Brazílie se rozloučila s fotbalisty

Stotisícové zelené rozloučení

V Chapecó se s oběťmi havárie rozloučilo na sto tisíc lidí, což je více než polovina města. Ne všechny ale stadion dokázal pojmout, úřady před ním proto nechaly postavit velkoplošné obrazovky. Starosta města Luciano Buligon v projevu označil vytrvalý déšť, kvůli kterému musely být rakve zakryty igelitem, za boží slzy. Buligon si na pietu oblékl tričko kolumbijského týmu Atlético Nacional, se kterým se měli fotbalisté Chapecoense utkat.

Na vnější zdi stadionu Arena Condá byla smuteční černá výzdoba, uvnitř stadionu pak vlály vedle klubové zástavy také vlajky Brazílie a Kolumbie. Během piety byla přečtena jména všech 71 obětí nehody, za každého mrtvé byl vypuštěn jeden bílý balónek. Poklonit se mrtvým přijel i prezident FIFA Gianni Infantino, který kvůli tomu zrušil cestu do Austrálie.

Smuteční ceremoniál probíhal za silného deště
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Andre Penner

Uložit