Ankara: Asad je nezpůsobilý vládnout, zavinil smrt 600 tisíc Syřanů

Situace v Aleppu je kritická, prezident Bašár Asad je nezpůsobilý vládnout. V Bejrútu to prohlásil turecký ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu, který volá po okamžitém klidu zbraní. Povstalecká část Aleppa čelí intenzivnímu bombardování ze strany režimu, desítky civilistů umírají. Cavusoglu tvrdí, že Asad už celkem zavinil smrt nejméně 600 tisíc lidí.

Video Zprávy v 16
video

Turecký ministr obvinil Asada ze zabití statisíců lidí

„Podporovali jsme Asadův režim do chvíle, než začal zabíjet vlastní lidi. A vycházeli jsme velmi dobře. Podporovali jsme Sýrii a syrský lidi, ale v této fázi musíme být realisté. Člověk, který zabil skoro 600 tisíc lidí, by neměl vládnout žádné zemi,“ zdůraznil turecký ministr zahraničí.

Také turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dříve prohlašoval, že cílem turecké intervence v Sýrii je navrátit ji skutečným vlastníkům a svrhnout Asadovu tyranskou vládu. Svá slova ale ve čtvrtek mírnil.

„Kdyby vlády v Iráku a Sýrii byly schopné sjednotit svůj lid a udělaly nezbytné kroky v boji proti teroristickým organizacím, pak by vojenská operace, kterou provádíme, nebyla nutná. Operace Štít Eufratu necílí na žádnou zemi nebo jednotlivce, nýbrž pouze na teroristické organizace,“ podotkl Erdogan.

Turecko podporuje syrské opoziční skupiny. Rebelové v Aleppu, jejichž území ve městě před pár dny syrská armáda rozdělila na dvě části, se sice nevzdávají, hrozí jim ale drtivá porážka.

Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) uvedla, že povstalci v noci na pátek odrazili útoky armády na jihovýchodě města, ale boje tam byly velmi prudké a stále pokračují. Ve východní části města stále zůstává 200 tisíc lidí, kteří trpí nedostatkem jídla, vody a lékařské péče.

Někteří Syřané se stále schovávají ve svých zničených domech nebo spí na ulicích, desetitisíce dalších prchají směrem do kurdské nebo vládní části města. Šéf turecké diplomacie uvedl, že se s Moskvou shoduje na nutnosti zastavení bojů a humanitární pomoci pro Aleppo, jinak ale mezi zeměmi zůstávají hluboké rozpory.

Moskva jednání nebere vážně, tvrdí zástupce syrské opozice

Zástupce syrské opozice, který si přál zůstat v anonymitě, ale tvrdí, že Moskva rozhovory s povstalci o dodávkách pomoci a ukončení obležení nebere vážně. „Ze strany Rusů jde o závažné otálení,“ řekl opoziční představitel agentuře Reuters.

„V případě, že evropské státy a Spojené státy nezasáhnou, budeme čelit skutečné tragédii, pokud věci budou pokračovat tímto tempem,“ zdůraznil. Rusko mezitím opět obvinilo OSN, že nepomáhá 90 tisícům lidí v osvobozených částech Aleppa. Činí tak prý jen ruská armáda.

Organizace přitom dlouhodobě upozorňuje, že nedostala bezpečnostní záruky od všech stran konfliktu. Po nedávném útoku na humanitární konvoj nechce riskovat.