Islámský stát mění strategii útoků v Evropě, varuje Europol

S tím, jak Islámský stát (IS) ztrácí území na Blízkém východě, mění radikálové strategii útoků na Západě, varuje v nové zprávě Europol. Evropa v současné době čelí útokům takzvaných osamělých vlků, kteří jednají dle pokynů IS či spontánně na vlastní pěst. Využívají k tomu výbušnin, střelných zbraní i vozidel. „Ukázalo se, že IS je velmi úspěšný v inspirování lidí k páchání teroristických činů,“ upozorňuje Europol.

Video Studio ČT24
video

Šándor: Hrozba je reálná, ale není to nic nového

Evropa se musí připravit na možné další útoky za strany „osamělých vlků“ a skupin. Některé zpravodajské služby odhadují, že na starém kontinentu žijí desítky lidí, kteří čekají na pokyn od IS a byli by schopní spáchat atentáty, varoval Europol.

Ohroženy jsou hlavně státy, které se jako součást mezinárodní koalice podílí na likvidaci IS na Blízkém východě, mezi něž patří USA, Francie či Belgie. Pokud bude IS poražen, lze očekávat návrat zahraničních bojovníků a jejich rodin z blízkovýchodních regionů do EU. V případě porážky v Iráku a Sýrii by IS pravděpodobně začal útoky koordinovat z Libye.

„Je to o dostatku kapacit, aby lidé, kteří se vrátí (z míst bojů), byli pod kontrolou. Žijeme v demokratickém světě, tudíž potřebujeme soudní povolení, aby operativní prostředky mohly být použity v souladu se zákonem.“

Andor Šándor, bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby ČR

Podle Europolu lze očekávat, že IS bude na Západě používat stejné zbraně jako dosud včetně bomb, sebevražedných atentátníků a najíždění vozidly do lidí. Přidat by se mohly i únosy, které jsou nyní na Blízkém východě časté.

IS se soustředí na „měkké cíle“, tedy civilisty, důležitá infrastruktura jako rozvodové sítě nebo jaderná zařízení zřejmě nejsou v současné době jeho prioritou.

Europol také upozornil, že radikálové se zřejmě pokusí radikalizovat některé uprchlíky, kteří přicházejí do Evropy s masivní migrační vlnou. Džihádisté se pravděpodobně pokusí infiltrovat do uprchlických táborů a jiných center.

Zpráva Europolu o taktice IS na Západě 183.52 KB

Agentura rovněž upozorňuje, že budoucí teroristé většinou komunikují se zločinci a řada z nich se v minulosti sama provinila. Tyto osoby často využívají sítí organizovaného zločinu, když se snaží získat zbraně nebo falešné doklady.

Europol také zdůraznil, že IS není jediná teroristická skupina, která by mohla navádět a inspirovat lidi v Evropě. Varoval rovněž před al-Káidou nebo An-Nusrou (nyní Fronta dobytí Sýrie).

Podle ředitele Europolu Roba Wainwrighta se ale ukazuje, že spolupráce mezi bezpečnostními složkami a výměna dat mezi evropskými zeměmi funguje, což hrozbu mírní.

„V posledních dvou letech jsme zaznamenali řadu džihádistických útoků, z nichž některé způsobily masové ztráty. Rozsah této hrozby vyvolal intenzivnější spolupráce mezi policií a bezpečnostními službami na celém kontinentu, což vede k většímu počtu zatčených a většímu počtu zmařených útoků,“ konstatoval Wainwright.

„Odhaduje se, že až 15 tisíc lidí ve Francii je nakloněno džihádu. To jsou takové počty, které bezpečnostní aparáty v podobě, v jaké jsou dnes, nejsou schopny stoprocentně ohlídat. Nemůžete se zaobírat každým jednotlivým případem, když třeba dlouhodobě nevykazuje činnost. Taková je realita.“

Andor Šándor, bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby ČR

Poslední zpráva Europolu ale dokládá, že ohrožení je přesto dál vysoké a bude zapotřebí ještě efektivnější spolupráce. „Musíme být ostražití, protože hrozba bude při návratu zahraničních bojovníků v nadcházejících letech pravděpodobně přetrvávat. Tito lidé jsou školeni k použití výbušnin a střelných zbraní a byla jim vštěpována džihádistická ideologie,“ varoval protiteroristický koordinátor EU Gilles de Kerchove.

„Hlavní odpovědnost v boji proti terorismu spočívá na členských státech, unijní agentury jako Europol ale hrají podpůrnou roli,“ zdůraznil Kerchove.