Kardinálové chtějí od papeže vysvětlení názoru na rozvedené, Vatikán mluví o skandálu

Za velmi vážný skandál označil předseda jednoho z nejvyšších soudů římskokatolické církve otevřený dopis čtveřice kardinálů, kterým žádají papeže o vyjasnění jeho názoru na rozvedené. Kardinálové z Německa, Itálie a USA odpověď Františka na svůj původní dotaz nedostali, proto s ním vyšli nedávno na veřejnost.

Papež František s kardinály ve Vatikánu
Zdroj: REUTERS Autor: Tony Gentile

„Co udělali, je velmi vážný skandál,“ řekl Pio Vito Pinto, děkan Římské roty, jednoho z nejvyšších soudů římskokatolické církve. „Kterou církev brání tito kardinálové? Papež je věrný učení Kristovu,“ dodal podle agentury DPA.

Kardinálové v září požádali dopisem Františka, aby vyjasnil několik částí svého dokumentu o rodině nazvaném Amoris Laetitia (Radost lásky).

Dokument Radost lásky 1.27 MB

Podle kardinálů jsou nejednoznačné zejména pasáže týkající se rozvedených. Papeže se proto například zeptali, zda se svatého přijímání skutečně mohou ve výjimečných případech zúčastnit i rozvedení, kteří znovu uzavřeli manželství.

Když František kardinálům neodpověděl, napsali v listopadu otevřený dopis, aby o své iniciativě informovali „celý Boží lid“. Pod dopisem jsou podepsáni Walter Brandmüller a Joachim Meisner z Německa a dále Carlo Caffarra z Itálie a Raymond Burke z USA. Žádný z německých kardinálů se podle DPA nechtěl ke kritice z Vatikánu vyjádřit.

Rozvedení lidé jsou součástí církve, ujistil papež v dokumentu

Papež pracoval na 200stránkovém dokumentu Amoris Laetitia (Radost lásky) tři roky. Nejprve rozeslal rodinám po celém světě dotazník, v němž se ptal na jejich naděje a obavy.

O rodině pak diskutovaly dvě biskupské synody v letech 2014 a 2015, jež se shodly na tom, že by katolická církev měla být vstřícnější k lidem, kteří vstoupí podruhé do manželství.

„Je důležité, aby rozvedení lidé, kteří žijí v novém svazku, věděli, že jsou součástí církve, že nejsou exkomunikováni,“ píše se v dokumentu.