Za přepadení a mučení bavorské rodiny dostali Češi 9 až 11 let

Soud v německém Weidenu uložil trojici Čechů za loňské brutální loupežné přepadení místní rodiny tresty vězení od devíti do 11 let. Muži ve věku 34 až 44 let postarší rodinu - včetně devětaosmdesátileté ženy - v jejím vlastním domě trýznili více než čtyři hodiny. Odcizili při tom peníze a šperky za více než 20 000 eur (přes 540 000 korun). 

Obžalovaný Josef Michl (vlevo) u soudu ve Weidenu
Zdroj: ČTK Autor: Chaloupka Miroslav

Josef Michl, Martin Janouš a Martin Hrdlička se do domu bavorské rodiny vloupali loni 17. září večer. Narazili ale na trojici jeho obyvatel - 71letého muže, jeho 68letou ženu a její 89letou matku.

Češi podle obžaloby všechny tři spoutali, bili je a vyhrožovali jim smrtí. Mířili na ně plynovou pistolí, dávali jim nůž na krk nebo jím bodali těsně kolem hlav trýzněných.

Obžalovaný Martin Janouš
Zdroj: ČTK
Autor: Chaloupka Miroslav

Muži byli v domě přes čtyři hodiny 

Utrpení německých občanů skončilo až po více než čtyřech hodinách, když útočníci dům, jehož zapálením vyhrožovali, opustili. Odnesli si hotovost a šperky v hodnotě nejméně 20 799 eur (562 000 korun). Michl předtím po celém domě rozlil naftu a s dalšími obžalovanými rozsypal koření, aby zahladil stopy.

Právě čtyřicetiletý Michl, který si během útoku počínal nejagresivněji, odešel dnes od soudu s nejdelším trestem - 11 let odnětí svobody. Čtyřiatřicetiletý Janouš a o deset let starší Hrdlička byli odsouzeni k devíti letům vězení. Soudci, kteří čin skupiny označili za odporný, tak vyhověli požadavku státního zástupce.

Trojici, která před soudem vyjádřila lítost, původně hrozily vyšší tresty, ale díky dohodě soudu, obhajoby a státního zástupce a přiznání pachatelů se maximální trest snížil. Do trestu se trojici, která bude alespoň zpočátku v německém vězení, započítá doba strávená ve vazbě ve spolkové republice i v Česku, kde byli zatčeni.

Obžalovaný Martin Hrdlička
Zdroj: ČTK
Autor: Chaloupka Miroslav

Přepadená rodina trpí psychickými potížemi

Státní zástupce v závěrečné řeči uvedl, že oběti loupežného přepadení prožili dlouhou noční můru. Zdůraznil, že je pachatelé mučili a způsobili jim vážná zranění v jejich vlastním domě, tedy na místě, kde se lidé cítí bezpečně. Následky přepadení si podle něj ponesou celý život.

Senioři po útoku měli četná zranění včetně otřesu mozku, zlomených žeber a dalších kostí nebo řezných ran a pohmožděnin. Dodnes podle vlastní výpovědi trpí psychicky.

S nápadem na loupežné přepadení, od něhož si sliboval zisk až 100 000 eur, přišel Janouš, jehož rodiče se s oběťmi znali. Spolu s Hrdličkou ve Weidenu opakovaně byli, aby se seznámili se situací. Dříve již několikrát trestaného Michla pak kontaktovali jako člověka, který se živil mimo jiné vymáháním peněz.