Syřan dostal 10 let za házení kamení na policii, podle Maďarů je terorista

Maďarský soud poslal na deset let za mříže Syřana z Kypru za podíl na loňských nepokojích na srbsko-maďarském pomezí. Čtyřicetiletý Ahmed Hamíd měl spáchat teroristický čin, když ve snaze prolomit hraniční zátarasy házel na policisty kamení. Další běžence pak vyzýval k násilí. Verdikt odsoudila organizace Amnesty International (AI).

Syřan Ahmed Hamíd
Zdroj: REUTERS Autor: Bernadett Szabo

Hamíd loni 16. září během prudkých střetů s policisty podle prokurátorů pomocí megafonu podněcoval migranty, aby prorazili hraniční plot s ostnatým drátem. Zapojit se měl i do házení kamení na členy ostrahy hranice.

Při násilnostech utrpělo zranění 15 policistů a více než 100 migrantů. Policie použila proti davu slzný plyn a vodní děla. Skupině osob, včetně Hamída, se podařilo u přechodu Röszke prorazit bránu v hraničním oplocení a do Maďarska proniknout.

Syřan nakonec dostal v prvoinstančním řízení deset let, což je dosud nejpřísnější trest udělený v zemi v souvislosti s uprchlickou krizí. Soud jej podle agentury MTI uznal vinným z teroristických aktivit zahrnujících ilegální překročení hranic, nátlak a násilí, kterých se dopustil jako účastník uvedených nepokojů. Odpykat si musí nejméně dvě třetiny trestu, poté bude ze země vyhoštěn.

Hamíd ale vinu popírá, na policisty prý kamení neházel. Obhájci navíc tvrdí, že megafon použil nikoli k „přilévání oleje do ohně“, nýbrž ve snaze zklidnit emoce. Proto je podle nich jen „obětním beránkem prezentovaným jako terorista“.

Muž žije deset let legálně na Kypru a před soudem řekl, že se na maďarsko-srbskou hranici vydal jen proto, aby pomohl svým rodičům spojit se s ním v západní Evropě. Hamídovi obrátil život naruby jediný telefonát loni v létě. „Jeho matka volala ze Sýrie. Řekla mu, že jejich město chvíli přestali bombardovat, tak utekli a potřebují pomoc,“ vzpomíná Ahmedova manželka Nadia.

Maďarský soud poslal Syřana na deset let do vězení
Zdroj: Reuters
Autor: Bernadett Szabo

Hamíd si myslel, že by rodičům mohl pomoci tím, že mluví anglicky a řecky a navíc je občan EU. Vzal proto auto, peníze a v Istanbulu se setkal s rodinou, nakonec s ní díky pašerákům odcestoval na lodi do Řecka a pak přes Makedonii a Srbsko až k Maďarsku.

Po incidentu strávilo deset lidí celkem osm měsíců v maďarském vězení. Hamídovy rodiče propustili letos v červenci. Spolu s Ahmedem se pak dostali až do Budapešti, kde ale Hamída dopadli. Jako důkaz, že je terorista, uvedly maďarské úřady i to, že měl tehdy u sebe pasy svých příbuzných, píše AI, která verdikt szegedského soudu kritizovala. Předložené důkazy označila za „neuvěřitelně vágní“.

„Využití protiteroristických sil k cílení na někoho, kdo se zapojil do nepokojů na hranici, je absurdní a děsivá demonstrace toho, že Maďarsko jde na uprchlickou krizi s kladivem,“ podotkl Kartik Raj z Amnesty.

Maďarská vláda nechala loni na hranicích se Srbskem a Chorvatskem postavit ploty s cílem zastavit desetitisíce běženců, kteří se snažili dostat se přes maďarské území do západní Evropy.