Smuteční kolona doprovází urnu s Castrovým popelem napříč Kubou

Na Kubě pokračují pietní akce spojené s úmrtím bývalého diktátora Fidela Castra. V předchozích dvou dnech se se zesnulým exprezidentem loučili lidé v Havaně, ve středu se smuteční kolona s urnou autoritářského vůdce vydala z Havany do Santiaga de Cuba na východě země. 

Vojenský džíp veze urnu s Castrovým popelem
Zdroj: Reuters Autor: Carlos Garcia Rawlins

Urnu, která je uložena v malé rakvi překryté kubánskou vlajkou, veze na přívěsu vojenský džíp. Smuteční kolona vyjela od sídla ministerstva obrany krátce po 7:00 místního času (po 13:00 SEČ). Ulice, kterými urna projížděla, lemovaly davy truchlících.

Urna je v Santiagu očekávána v sobotu, v neděli bude uložena na hřbitově Svaté Ifigenie v Santiagu, čímž se završí devítidenní státní smutek. Smuteční takřka 900kilometrová trasa v opačném směru kopíruje Castrovo revoluční tažení ze Santiaga do Havany v roce 1959. 

Video Události
video

Události: Kuba se loučí s Fidelem Castrem

Stovky tisíc lidí se s douholetým diktátorem rozloučily v pondělí a v úterý v Havaně. Urna s Castrovým popelem, která měla být vystavena v památníku národního hrdiny Josého Martího na náměstí Revoluce, byla podle kubánských státních médií uložena na ministerstvu obrany. Přesto na vstup do památníku čekají lidé až pět hodin ve frontách, které se vinuly i mimo náměstí.

Někteří byli zabaleni do státní vlajky a přicházeli z vlastní iniciativy, tisíce lidí poslala také vláda v rámci jejich pracovní doby. Přibližně 80 procent lidí jsou totiž státní zaměstnanci. Povinně se účastnili také školáci, uvedla agentura AP.