Exkluzivně: O raněné v bitvě o Mosul se starají dobrovolníci přímo na frontě

V bitvě o Mosul už podle odhadu irácké armády vojáci zabili dva a půl tisíce islamistů. Obětí ale rychle přibývá i v jejich vlastních řadách a taky mezi civilisty. Jen v kurdském Irbílu přijímají denně 150 až 200 zraněných. Zpravodaj Jakub Szántó natáčel se skupinou slovensko-amerických dobrovolníků, kteří zachraňují životy přímo na bojišti.

Video Události
video

Jakub Szántó v Iráku natáčel s týmem dobrovolných záchranářů

Na frontové převaziště každý den přivážejí nové zraněné. Nejbližší nemocnice je vzdálená dvě hodiny cesty. „Od srpna tu naše skupina ošetřila celkem pět set zraněných,“ uvedl člen týmu Akademie akutní medicíny Derek Coleman.

Derek je členem dobrovolného slovensko-amerického týmu paramediků. Jejich nezisková organizace je registrovaná na Slovensku a skládá se ze dvou veteránů americké armády a tří Slováků.

„Většinou fungujeme tři až pět dní v Mosulu. Potom si jdeme většinou na tři dny odpočinout do Irbílu a pak se vracíme zpátky na frontu,“ popisuje zpravodaji ČT slovenský člen týmu.

Jakub Szántó v Iráku

Jakub Szántó

blízkovýchodní zpravodaj ČT

„Střelba z ručních zbraní a minometů se tady na frontě ozývá neustále. A neustává ani příliv raněných. Většinu z nich tvoří civilisté. V posledních dnech ale kvůli obnovenému náporu proti obranným liniím Islámského státu v okolních ulicích přibývá i vojáků.“

Jakub Szántó

blízkovýchodní zpravodaj ČT

„Asi nejhorší bylo zranění holčičky, která přišla o nohu pod kolenem. Nohu jsem zaškrtil a ovázal. A pak kluk, co sice nohu měl, ale úplně roztrženou od kolene po rozkrok,“ vzpomíná člen týmu Akademie akutní medicíny Pete Reed.

Některé části mosulských čtvrtí se i přes urputnou obranu IS pomalu začínají vracet k životu. Například na místě, kde před čtyřmi dny nebyl ani živáček, je teď trh, přibližuje měnící se situaci zpravodaj ČT Jakub Szántó.