Zpravodaj ČT ze severu Iráku: Z města Bašika zbyly ruiny

Irácké město Bašika leží na střetu zájmů irácké vlády a Kurdů. „Bašika znamená Dům milenců, zdejší trosky už ale ničím romantické jméno místa nepřipomínají,“ popsal z místa reportér ČT Jakub Szántó. Dříve etnicky smíšené město osvobodili od nadvlády teroristické organizace Islámský stát (IS) Kurdové. Bezpečné ale stále není. 

Video Události
video

Co za sebou nechali prchající islamisté? Štáb ČT zjišťoval v jednom z iráckých měst

„Šestnáct lidí z Islámského státu se tady vynořilo z tunelů. My jsme je ale zastavili. Tři se pak vyhodili do vzduchu, ostatní jsme postříleli,“ popsal Sirvan Meiro z kurdské bezpečnostní služby.

Podzemí Bašiky skrývá tunely, které sloužily bojovníkům IS k ochraně před americkými nálety. Chodby jsou nezvykle rozsáhlé a většina tunelů je elektrifikovaná – islamisté v nich měli i ledničky nebo vařiče. „Všechno to tady vyhloubili zajatci Islámského státu ze vzdálených oblastí země,“ vysvětlil Meiro. Stejné tunely teď islamisté využívají během probíhající bitvy o nedaleký Mosul.

„Teď když jsme vyčistili město a tunely, pracujeme na tom, aby se sem vrátil život. Infrastruktura je zcela zničená,“ řekl kurdský frontový velitel Muhammad Tarár. Do Bašiky se zatím nikdo z místních nevrátil. Všichni z této oblasti, která má 150 tisíc obyvatel, zůstávají v uprchlických táborech a vzdálených městech.

Řádění islamistů se nevyhnulo ani mešitám, celé čtvrti jsou srovnané se zemí a především zaminované. Jakékoliv rekonstrukci tak bude muset předcházet důkladné a velmi nákladné odminování, na které ale teď nejsou peníze.

Irácký parlament zlegalizoval šíitské milice

Proti IS bojuje v Iráku řada skupin, mezi nimi i šíitské milice. Irácký parlament teď přijal zákon, který tyto milice legalizuje a přiznává jim stejná práva jako armádě. A to navzdory tvrdému odporu sunnitských stran, které to vnímají jako těžkou ránu procesu smiřování mezi sunnity a šíity. Ten je považován za předpoklad pro trvalé rozbití teroristické organizace Islámský stát (IS).

Šíitští bojovníci západně od Mosulu
Zdroj: Reuters
Autor: Chalid al Mousily

Pro zákon, který přiznává šíitským milicím plně legální status „záložních“ sil pro armádu a policii a zmocňuje je k potírání bezpečnostních a teroristických hrozeb v zemi, zdvihlo ruku 208 ze 327 poslanců, upřesnila agentura AP. Okamžitě ho naproti tomu odmítli menšinoví sunnitští arabští politici a zákonodárci, podle nichž jde o důkaz „diktatury“ irácké šíitské většiny.

„Většina nemá právo určovat osud kohokoli jiného,“ citovala AP prohlášení významného sunnitského politika a jednoho ze tří iráckých viceprezidentů Usámy Nudžajfího. „Ten zákon musí být revidován,“ řekl Nudžajfí na tiskové konferenci po hlasování. 

Schválený zákon podřizuje milice velení šíitského premiéra Hajdara Abádího a přiznává milicionářům platy a důchody podobné odměnám vojáků a policistů. Premiér Abádí ve vydaném prohlášení přijetí zákona uvítal a uvedl, že síly Lidové mobilizace, jak zní formální název milicí, budou zahrnovat všechny irácké náboženské frakce.

Tím podle agentury AP narážel na mnohem menší a slabší sunnitské kmenové síly. Šíitské milice čítají přes 100 tisíc mužů. „Lidová mobilizace bude reprezentovat a bránit všechny Iráčany, ať jsou kdekoli,“ ujistil Abádí.