Násilí a hořící stany: V uprchlických táborech v Bulharsku a Řecku to vře

Hlavně Afghánci a Pákistánci se v největším bulharském uprchlickém táboře uchýlili k násilí poté, co jim úřady zakázaly místo opouštět. Karanténu žádali obyvatelé města kvůli nepravdivé informaci, že se z něj šíří nakažlivé kožní nemoci. Při násilnostech utrpělo zranění na dvacet policistů, stovky migrantů skončily v poutech. V Řecku zase zemřeli dva lidé poté, co v táboře na Lesbu vypukl požár.

Video Horizont ČT24
video

Bulharská policie potlačila vzpouru v uprchlickém táboře

Nepokoje v bulharském táboře v Charmanli začaly ve čtvrtek kolem poledne pálením pneumatik a házením kamení na policisty. Podílelo se na nich asi dva tisíce migrantů. Rozvášnění lidé se následně pustili do ničení nové budovy, z níž vynášeli všechny věci a pálili je.

Policie proti nim použila vodní děla a zásahové jednotky následně zadržely 400 osob, dalších patnáct osob bylo zadrženo v souvislosti s ničením majetku. Prokuratura již osmnáct migrantů obvinila a zahájila vyšetřování dvou policistů, kteří mají údajně na svědomí zranění dvou běženců.

Pět ze zadržených bude okamžitě vyhoštěno, protože představují hrozbu pro národní bezpečnost, uvedl bulharský premiér Bojko Borisov. „Ostatní, kteří narušili klid v táboře, budou rovněž mezi prvními, které vyhostíme. Do té doby budou v táborech uzavřeného typu. Letadlo do Afghánistánu již bylo zařízeno, poletí v prosinci,“ oznámil předseda vlády. 

Úřady se snažily uklidnit karanténou místní obyvatele

Běženci se vzbouřili především kvůli nařízení, že nesmějí opouštět tábor, protože se mezi nimi vyskytla infekční onemocnění. „Před dvěma týdny tu byl lékařský tým, který shledal, že tábor není zdrojem nákazy. Vše je pod kontrolou a v normě,“ podotkla předsedkyně státní agentury pro uprchlíky Petya Parvanová. Úřady přesto vyhlásily karanténu, aby uklidnily místní obyvatele.

Protestující migranti se chtěli dostat do Srbska, odkud by pak dál mohli pokračovat v cestě do bohatších evropských zemí. Rebelie mohl někdo zorganizovat zvenčí, myslí si úřadující bulharský premiér. „Afghánské skupiny napadaly Syřany, aby je přiměly bouřit se,“ řekl v této souvislosti.

Rebelie v bulharském uprchlickém táboře
Zdroj: REUTERS
Autor: Dimitar Kyosemarliev

V největším utečeneckém táboře v Bulharsku na okraji tisícového města Charmanli zůstávají asi tři tisíce migrantů. Běžně se snaží dostat ven – třeba do obchodů. „Jak vidíte, části plotu chybí a migranti můžou volně ven,“ upozornil odpůrce tábora ze strany Bulharské národní hnutí Nikolay Georgiev.

Místní politici žádají odsun migrantů do Turecka, nebo aspoň k hranici zajištěné vysokým plotem. Od souseda ale sympatie čekat nemůže. Po čtvrteční nezávazné rezoluci Evropského parlamentu o zmrazení přístupových rozhovorů turecký prezident Recep Tayyip Erdogan Západu už jen hrozí, „Pokud to zajde ještě dál, otevřeme hranice dokořán. Na to nezapomínejte,“ sdělil Erdogan.

Bulharsko registruje na svém území na třináct tisíc migrantů. Většina chce ilegálně pokračovat v cestě na Západ – stejně jako uprchlíci v Řecku. Uprchlíci na ostrově Lesbos v noci podpálili tábor Moria. Vznícení způsobil výbuch nádoby na plyn během vaření. Zničeno bylo dvacet velkých a asi stovka malých stanů.

Hořící tábor Moria v Řecku
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Michael Schwarz

V táboře uhořeli dva lidé včetně dítěte

Několik obyvatel tábora se střetlo s policisty a dožadovalo se evakuace. Nepokojům předcházel požár stanu, ve kterém uhořela starší žena s vnoučetem, a několik dalších osob bylo zraněno. Podle řeckého tisku obě oběti patří k iráckým Kurdům. Všichni čtyři byli příbuzní, do Řecka se dostali před čtyřmi měsíci a čekali tam na vyřízení azylových žádostí.

Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) považuje „tento hrozný incident za důkaz neschopnosti evropských politiků řešit uprchlickou krizi“. Panos Navrozidis z MVČK sdělil, že jeho organizace už upozorňovala na problémy v přeplněných táborech i na podmínky v táboře Moria. „Je zničující vidět, že se něco takového odehrává v Evropské unii,“ uvedl.

Shořelé stany v Morii na Lesbu
Zdroj: Reuters
Autor: Petros Tsamkakis/Intimenews

Moria je častým dějištěm incidentů. Na konci října zapálili migranti kontejnery azylového úřadu Evropské unie EASO a protestovali tím proti přeplněnosti zařízení a podle nich pomalému tempu vyřizování svých žádostí o azyl. Také v září zachvátil tábor mohutný požár, který vypukl po nových ostrých střetech mezi různými národnostmi uprchlíků, z nichž tisíce se rozprchly po ostrově.