Požáry v Izraeli

V Izraeli hoří na dvou stovkách míst. Policie zatýká podezřelé ze žhářství

Izraelští hasiči dál bojují s rozsáhlými požáry, které od úterka v zemi planou na několika místech. Nově začalo hořet v Bejt Meiru u Jeruzaléma, kde oheň těžce poškodil deset domů. Police se podle izraelských sdělovacích prostředků stále více kloní k tomu, že část požárů byla založena úmyslně a s politickým motivem.

Zatčeno bylo dvanáct podezřelých, nově v noci na pátek tři lidé spojovaní se zažehnutím ohně v Bejt Meiru. Lidé z nejohroženějších domů tam byli evakuováni, nikomu z nich se nic nestalo.

Podle izraelské televize ve čtvrtek večer v zemi hořelo na 200 místech. V pobřežní Haifě bylo evakuováno na 75 tisíc osob a dalších několik set lidí na jiných místech. V noci na pátek ministr pro vnitřní bezpečnost Gilad Erdan řekl, že je „situace pod kontrolou“. Kvůli dýchacím potížím bylo ošetřeno 90 osob. Nemocnice zůstávají nadále v pohotovosti, jenom jedna osoba utrpěla zranění.

Evakuovaní se začali postupně vracet domů. Na místech zůstaly záchranářské týmy, které mají zabránit opětovnému vzplanutí ohně. Bez elektřiny je ve třetím největším izraelském městě stále na 700 domů.

Jeden z požárů se odpoledne rozšířil i směrem k vesnici Nataf na předměstí Jeruzaléma. Místní úřady kvůli tomu evakuovaly všechny z tamních obyvatel. Jeden ze svědků uvedl, že požár způsobila zápalná bomba vyslaná na obci ze sousední arabské vesnice.

Z vyšetřování postupně vychází najevo, že část požárů byla skutečně založena úmyslně, což je případ města Zichron Jaakov u Haify. Mezi zadrženými osobami je například muž, který na Facebooku podněcoval ke žhářství. „Ti, kteří se snaží vypálit Izrael, budou potrestáni v plném rozsahu,“ prohlásil premiér Benjamin Netanjahu.

Video Události
video

Izrael bojuje s mohutnými požáry

Izrael bojuje s mohutnými požáry

Izraelští hasiči dál bojují s požáry

Palestinci na některých místech pomáhají izraelským týmům. V Haifě zasahovalo 25 hasičů. „Jejich cílem je zastavit oheň. Není třeba se dívat na náboženství nebo něco podobného,“ upozornil hasič Abdulatif Abú Amšah. Několik ohňů hoří i na palestinských územích v blízkosti měst Ramalláh a Nábulus.

Izraelcům pomáhají i hasiči z Řecka, Ruska, Kypru nebo Chorvatska a vláda přijala rovněž nabídku z Egypta a Jordánska. Situaci ale zhoršuje silný vítr i sucho, které v zemi panovalo v minulých měsících.