Tusk a Juncker: Na úpravě vízových pravidel kvůli Ukrajině se EU shodne ještě letos

Země Evropské unie a europarlament se dohodnou na způsobu úpravy unijních vízových pravidel ještě v letošním roce. V Bruselu o tom ukrajinského prezidenta Petra Porošenka ujišťovali šéfové Evropské rady a Evropské komise Donald Tusk a Jean-Claude Juncker. Právě novými pravidly, která umožní v případě potřeby snadněji pozastavit bezvízový styk EU se třetími zeměmi, podmínili před týdnem diplomaté členských zemí svůj souhlas se zrušením vízové povinnosti pro Ukrajince.

Petro Porošenko a Donald Tusk po jednání v Bruselu
Zdroj: Reuters Autor: Francois Lenoir

„Ukrajina splnila svůj domácí úkol, pokud jde o vízovou liberalizaci,“ zdůraznil Porošenko, „naopak my nyní žádáme naše evropské partnery, aby skutečně splnili to, k čemu se zavázali“. Pro ukrajinského prezidenta má tři roky od začátku změn v Kyjevě, které odstranily vládu prezidenta Viktora Janukovyče, bezvízové cestování velký symbolický význam také jako viditelný projev evropských aspirací země.

Tusk prohlásil, že nynější zdržování začátku bezvízového styku s Ukrajinou není z evropské strany projevem neochoty, zlé vůle či snahy proces blokovat. „Ukrajina splnila všechno,“ ujistil Tusk na tiskové konferenci novináře v ukrajinštině.

Jean-Claude Juncker
Zdroj: REUTERS
Autor: Francois Lenoir

Porošenko poznamenal, že jednání mezi členskými zeměmi a europarlamentem se podle jeho informací týkají především „stylu“. Předseda Evropské komise Juncker před novináři podotkl, že „malé rozdíly v názorech“ budou rychle překonány. O věci prý dopoledne telefonicky hovořil s německou kancléřkou Angelou Merkelovou i francouzským prezidentem Francoisem Hollandem. „Do konce roku ten problém vyřešíme,“ řekl.

Tusk prohlásil, že Francie, která patří mezi zatím stále nespokojené země, byla v posledních dnech velmi konstruktivní a „pomáhá hledat řešení“. Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz dnes při příchodu na summit připomněl také výhrady Itálie, Belgie či Německa.

Evropská komise už v prosinci 2015 došla k závěru, že Ukrajina plní všechny podmínky a je tak možné uvolnit vízovou povinnost pro cesty na unijní území do 180 dní; letos v dubnu členským zemím takový krok komise navrhla.

Státy EU souhlasily 17. listopadu s podmínkou, že bezvízový styk začne platit poté, co bude mít EU k dispozici nový obecně platný mechanismus umožňující v případě potřeby bezvízové cestování opět zastavit. Taková pravidla už nyní existují, státy jako Německo ale žádaly jejich rozšíření a větší pružnost nejen kvůli Ukrajině či Gruzii, ale také v souvislosti s možným zrušením víz pro turecké občany.

Tusk: EU prodlouží sankce proti Rusku ještě před summitem

Tusk také uvedl, že EU se ještě před summitem unijních špiček v polovině prosince shodne na prodloužení sankcí vůči Ruské federaci. „Doufám - a je to víc než jen pouhá naděje -, že o sankcích rozhodneme ještě do prosincového jednání Evropské rady,“ řekl Tusk. EU kvůli ukrajinské krizi uvalila na Rusko několik různých sankcí - hospodářských i vůči konkrétním osobám. Summit EU je naplánován na 15. a 16. prosince.

Šéf unijních vrcholných schůzek zopakoval, že EU musí zajistit zachování ukrajinské suverenity, stability a územní celistvosti. „Podporujeme mírový proces a naše sankce jsou spojeny s úplným naplněním dohod z Minsku,“ zdůraznil. 

Tusk s Porošenkem také řekli, že už oba telefonicky hovořili s budoucím americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Jeho výroky z předvolební kampaně naznačující snahu o sbližování s Ruskem prezidenta Vladimira Putina znervóznily Kyjev i Brusel. Sankční opatření vůči Ruské federaci dosud EU a Washington úzce koordinují.

Tusk řekl, že v jeho rozhovoru s Trumpem byla reakce amerického prezidenta na ukrajinské téma „velmi obecná.“ Ve srovnání s prohlášeními z kampaně prý ale nyní Trump reagoval „přinejmenším slibně“.  

Hledá se řešení, jak zajistit ratifikaci asociační dohody s Ukrajinou

Summit Evropské unie v prosinci nalezne podle Tuska  řešení, které umožní Nizozemsku ratifikovat asociační dohodu s Ukrajinou.  Nizozemský premiér Mark Rutte nyní hledá východisko, poté co občané v dubnu v právně nezávazném referendu asociační dohodu odmítli. Vláda by krach smlouvy pokládala za poškození evropské jednoty. Přesto Nizozemsko zatím zůstává jediným státem EU, který dosud dohodu bloku o užších politických, bezpečnostních a obchodních vazbách s Kyjevem neratifikoval.

„Dohoda je symbolem nové Ukrajiny, symbol boje naší země za evropskou budoucnost,“ zdůraznil Porošenko. Podle Tuska dohoda nejen přináší hospodářské výhody Ukrajině i EU, ale má také „velký geopolitický význam“.

EU a Ukrajina začaly v lednu prozatímně uplatňovat podmínky rozsáhlé obchodní dohody, která je součástí asociační dohody podepsané v roce 2014. Podle představitelů EU vzrostl od září 2015 do srpna letošního roku ukrajinský export do Unie o 5,2 procenta ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku; také většina zemí osmadvacítky vyváží nyní na Ukrajinu víc.