Hurikán Otto přechodně zeslábl na bouři, ale opět zesílí

Živel Otto, který zeslábl z hurikánu na tropickou bouři, během čtvrtka u pobřeží Kostariky a Nikaraguy opět zesílí na hurikán. Vyplývá to z předpovědi amerického Národního střediska pro hurikány (NHC). Otto si dosud vyžádal nejméně tři lidské životy.

Video Meteorolog: Hlavním rizikem hurikánu bude silný déšť
video

Meteorolog: Hlavním rizikem hurikánu bude silný déšť

V Nikaragui a Kostarice, nad které Otto vstoupí ve čtvrtek, již platí hurikánová výstraha. Podle agentury AP oblast od roku 1851, kdy se začalo s pravidelným zaznamenáváním počasí, takovouto bouři nezažila.

Ottu doprovází vítr o rychlosti až přes 110 kilometrů v hodině, což je těsně pod hranicí síly hurikánu, která činí 119 kilometrů v hodině.

„Střed hurikánu se stále ještě nachází nad Karibským mořem. Leží asi 150 kilometrů od břehů Kostariky a Nikaragui. To ale neznamená, že by neovlivňoval pobřeží jihovýchodní Nikaragui a severovýchodní Kostariky, kde už začíná silně pršet a zesiluje vítr,“ přiblížil meteorolog Michal Žák.

„Hlavním rizikem podél dráhy hurrikánu Otto bude silný déšť. Dá se očekávat, že většinou naprší od sto dvaceti do dvou set padesáti litrů vody na metr čtvereční, ale v některých izolovaných oblastech to může být i čtyři sta nebo pět set litrů, což už je množství, které povede k rychlému vzestupu hladiny tamních řek,“ dodal Žák.

Bouře Otto se vytvořila v samém závěru letošní atlantické hurikánové sezony, která potrvá do konce listopadu.