Merkelová kritizovala Turecko. Dění v zemi označila za alarmující a znepokojivé

Německá kancléřka Angela Merkelová kritizovala aktuální dění v Turecku. Boj proti terorismu podle ní neospravedlňuje omezení svobody tisku nebo zatýkání tisícovek lidí. Merkelová, která se k situaci v Turecku po letním pokusu části armády o puč většinou vyjadřuje umírněně, to řekla poslancům Spolkového sněmu. Situaci v zemi označila za alarmující a znepokojivou.

Angela Merkelová při projevu před poslanci
Zdroj: Reuters Autor: Fabrizio Bensch

Šéfka německé vlády uvedla, že Berlín důrazně odsoudil červencový pokus o puč a postupuje také proti členům Strany kurdských pracujících (PKK), kterou Ankara považuje za teroristickou. „Ve více než čtyřech tisících případech jsme zahájili řízení proti příslušníkům PKK,“ konstatovala Merkelová, podle níž ale nakonec rozhodují soudy a politici je nemohou ovlivňovat.

Zdůraznila také, že Německo důsledně bojuje proti terorismu. „To ale neospravedlňuje k omezení svobody tisku a k zatýkání tisíců a tisíců lidí,“ poznamenala v narážce na dění v Turecku. Takový postup je podle ní třeba jasně kritizovat. Zároveň ale považuje za nutné pokračovat v dialogu s Ankarou.

Turecko, jehož vztahy s Německem jsou v posledních měsících velmi napjaté, kritizuje Berlín za údajně nedůsledný postup proti teroristům a nedostatečnou spolupráci s tureckými úřady. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan nedávno Německo označil za ráj pro teroristy.

Strana kurdských pracujících desítky let bojuje proti tureckému státu za vznik autonomního Kurdistánu. Za teroristickou organizaci ji vedle Ankary považují i Spojené státy a Evropská unie. Turecko však nepostupuje tvrdě jen proti členům PKK, ale zatýká také další prokurdské politiky nebo novináře kritické vůči vládě.

Kancléřka chce trestně stíhat bombardování nemocnic v Sýrii


Merkelová se také vyjádřila k situaci v Sýrii. „Situace v Sýrii nás každý den skličuje, když člověk vidí, co se děje v Aleppu,“ uvedla Merkelová v narážce na město, v němž je řadu měsíců několik stovek tisíc civilistů v obležení a bez pravidelných přídělů potravin.

„A musím upřímně říci, že existuje příliš mnoho indicií pro to, že jsou cíleně bombardovány nemocnice a zdravotnická zařízení. To je mezinárodně zakázané. To se musí trestně stíhat a to musí Asadův režim také vědět,“ nechala se slyšet německá kancléřka. V projevu k poslancům šéfka německé vlády také vyjádřila politování nad tím, že Rusko Asadovu vládu podporuje. 

Nemocnice v Aleppu se stávají terčem bombardování pravidelně. Západní země, stejně jako aktivisté z organizací na ochranu lidských práv obviňují syrské a ruské letectvo, že cíleně míří na nemocnice, fronty před pekárnami či další civilní infrastrukturu. Sýrie i Rusko to odmítají.

Průzkumy: Merkelová by porazila sociální demokraty

Merkelová o víkendu oznámila svou již čtvrtou kandidaturu na německou kancléřku. Podle průzkumu agentury Forsa by v přímém souboji o tento post s přehledem porazila oba možné protikandidáty za sociální demokracii. 

V přímém souboji se šéfem sociální demokracie Sigmarem Gabrielem by Merkelová dostala 50 procent hlasů, zatímco současný vicekancléř Gabriel jen 16 procent. Pokud by se předsedkyni křesťanských demokratů postavil šéf Evropského parlamentu Martin Schulz, o němž se také uvažuje, zvítězila by v poměru 49 ku 27. Sociální demokraté ale zatím kandidáta na kancléře neoznámili, měli by tak učinit v lednu.