Soud zrušil Mursímu doživotí za spolupráci s Hamasem, proces se bude opakovat

Egyptský kasační soud zrušil doživotní trest pro svrženého prezidenta Muhammada Mursího za jeho spolupráci s palestinským hnutím Hamas a nařídil nový proces. Opakovat se bude i proces, v němž Mursí loni dostal trest smrti za organizaci útěku z vězení v roce 2011. Tento rozsudek soud zrušil minulý týden.

Muhammad Mursí
Zdroj: ČTK/AP Autor: Roger Anis

Mursí zvítězil s podporou islamistického Muslimského bratrstva v roce 2012 v prvních demokratických prezidentských volbách po pádu autoritářského režimu prezidenta Husního Mubaraka. Po vlně protivládních demonstrací v létě 2013 ho ale svrhl vojenský puč pod vedením současného prezidenta Abdala Fattáha Sísího.

Za spiknutí s palestinským hnutím Hamas dostal Mursí loni v červnu trest 25 let vězení, což se v Egyptě považuje za doživotí. Trest smrti mu byl vyměřen i loni za organizaci hromadného útěku z vězení.

Mursí byl odsouzen ve většině procesů k vysokým trestům, ale odvolal se. Odvolací soud zatím potvrdil jediný trest, a to 20 let vězení.

Demonstrace na podporu Mursího
Zdroj: Reuters

V procesu za spiknutí s Hamasem bylo kromě Mursího souzeno mnoho vysoce postavených členů Muslimského bratrstva a vysoké tresty dostalo 22 z nich včetně Mursího.

Úterní rozhodnutí kasačního soudu se týká všech odsouzených. Je mezi nimi i někdejší vůdce bratrstva Muhammad Badí, který dostal původně doživotí. Zrušeny byly také rozsudky smrti nad Badího zástupcem Chajrátem Šatirem, členem vedení bratrstva Muhammadem Baltagím a Mursího poradce Ahmadem Abdaláttím.

Současný režim Muslimské bratrstvo zakázal a zařadil je k teroristickým organizacím. Tisíce jeho členů a stoupenců jsou ve vězení a při procesech s nimi padají vysoké tresty.