Iráčané opatrně čistí Mosul, šíité se snaží odříznout IS od zásobování

Irácké zvláštní síly opatrně čistí domy a ulice v Mosulu od bojovníků Islámského státu (IS). Nyní jsou asi 10 kilometrů od centra. Šíitské milice mezitím válčí s radikály šedesát kilometrů na západ u Tal Afaru. Pokud zvítězí, odříznou IS v Mosulu od poslední zásobovací trasy. Město je už obklíčené ze tří světových stran Iráčany a kurdskými pešmergy.

Video Zprávy v 16
video

Svědectví zpravodaje ČT z osvobozeného města u Mosulu

Mosulská ofenziva začala v polovině října, proti asi šesti tisícům bojovníků IS v Mosulu stojí stotisícová koalice. Irácké síly ale postupují pomalu. Snaží se chránit přes milion civilistů ve městě a vyhnout se pastem.

Podle místních obyvatel pondělní nálet mezinárodní koalice zničil jeden z hlavních mostů přes řeku Tigris na jihu města. Jde již o třetí z pěti mostů, které se staly terčem leteckých úderů. Jejich ničení má zabránit ozbrojencům z IS, aby vyslali posily na východní břeh Tigridu, kde probíhají nejtvrdší boje.

„Islámský stát byl schopen dát dohromady dostatečně účinnou obranu v podobě podminovaných míst, nástražných systémů a sniperských pastí,“ upozornil zpravodaj ČT Jakub Szántó.

Ten je nyní ve městě Bartella, jež bylo osvobozeno během prvních pár dnů mosulské ofenzivy a stalo se sídlem hlavního polního štábu zvláštních sil irácké armády, které vycvičili Američané. „Před chvílí sem přivezli čerstvou dávku islamistických zajatců. Viděli jsme pět nebo šest spoutaných mužů s dlouhými vousy v maskovaném oblečení,“ konstatoval Szántó.

Dům zničený při útoku Islámského státu
Zdroj: REUTERS
Autor: Goran Tomasevic

Radikálové také zapálili desítky ropných vrtů, jejichž hašení probíhá pomalu. OSN upozorňuje, že zapálená surová ropa je zdrojem velkého množství škodlivých látek, zejména sazí a plynu, který ohrožuje zdraví v podobě podrážděné kůže a dýchacích potíží. V blízkosti požárníků jsou proto k zásahu připraveny sanitky.

Objevují se zprávy o tom, že se lídři IS včetně Bagdádího stáhli do širšího okolí Mosulu severně a západně od města, kde džihádisté stále drží rozsáhlá území. Podle jiných zdrojů Bagdádí ale zůstává v irácké baště IS, uvedl Szántó.

Proti asi šesti tisícům bojovníků IS v Mosulu stojí stotisícová koalice. Irácké šíitské milice se nyní snaží porazit IS u Tal Afaru, kudy vede pro radikály klíčová zásobovací trasa ze Sýrie spojující obě části samozvaného chalífátu.

Jeden řidič kamionu, který obchodoval v Rakká s ovocem a zeleninou, už podle agentury Reuters prohlásil, že znovu do Sýrie nevyrazí – před dvěma dny podle něj na silnici hořelo několik nákladních aut, v okolí trasy navíc zuřily boje.

Šíitské milice
Zdroj: REUTERS
Autor: Khalid al Mousily

Turci varují před sektářským násilím

Šíity podporuje irácké letectvo, které útočí na povstalce ze vzduchu. V Tal Afaru se nachází i důležitá letecká základna, již dobyly šíitské síly před necelým týdnem. Město ležící poblíž tureckých hranic obývají i sunnité a Turkmeni.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan varoval, že pokud budou milice tamní obyvatele terorizovat, Ankara na to bude reagovat.

/*json*/{"map":{"lat":36.715615068167935,"lng":42.33274694687498,"zoom":6,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":36.349973975123945,"lng":43.163909912109375,"type":"1","description":"Mosul"},{"lat":36.36296914865996,"lng":42.40447998046875,"type":"1","description":"Tal Afar"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/