Barelové bomby, útoky na školy. V Aleppu probíhá holocaust, říká místní Syřan

Povstalecká část Aleppa čelí dle záchranářů nejintenzivnějšímu bombardování od začátku války před pěti lety. Během šesti dnů zemřelo na 300 lidí. „Uvnitř Aleppa probíhá holocaust,“ řekl CNN místní Syřan, který se označuje za nezávislého aktivistu. Jednu rodinu možná zabil chemický útok. Organizace pro zákaz chemických zbraní tvrdí, že syrská armáda použila chlor, což Damašek odmítá.

Video Studio 6
video

Nejtěžší bombardování Aleppa od začátku syrské války

Syrský režim obnovil těžké bombardování povstalecké části Aleppa v úterý po třítýdenní pauze. Analytici upozorňují, že jde o předzvěst pozemní ofenzivy. Podle takzvaných „bílých přileb“ zemřelo během necelého týdne na tři sta lidí.

Barelová bomba dopadla i na dům šestičlenné rodiny. Podle zdravotníků byla naplněná chlorem. „Byla asi jedna v noci, spali jsme. Můj dům je blízko. Vyběhli jsme ven, spadl barel. Nemohli jsme jít dál, dusili jsme se. Byl to chlor. Chtěli jsme pomoct dětem. Když jsme tam přišli, byly mrtvé. Udusily se,“ prohlásil jeden z místních Syřanů.

Sýrie odmítá, že by chlor v barelech použila. Organizace pro zákaz chemických zbraní ale viní Damašek nejméně ve třech případech.

Terčem bombardování jsou často i místní nemocnice – žádná z nich už není v plném provozu, chybí zdravotníci, vybavení, ale i léky.

Černý den pro Aleppo

Organizace Lékaři bez hranic označila sobotní bombardování zdravotnických center za „černý den pro východní Aleppo“. „Útoky zničily celé nemocnice, elektrické generátory, pohotovosti a jiná oddělení. Bylo nutné zastavit všechny lékařské činnosti,“ řekla koordinátorka Teresa Sancristovalová.

Údajně záměrné ničení zdravotnických zařízení má prověřit vyšetřovací tým OSN. Generální tajemník Pan Ki-mun připomněl všem stranám konfliktu, že „útoky na civilisty a civilní infrastrukturu jsou válečný zločin a osoby zodpovědné za tyto zvěrstva budou jednoho dne hnány k odpovědnosti“.

Rodiny se dělí o poslední zbytky jídla

Organizace OSN upozorňuje na stále se zhoršující humanitární situaci ve východním Aleppu. Odhadem 250 tisíc lidí už měsíce nedostalo pomoc. „Uvnitř Aleppa probíhá holocaust,“ řekl CNN jeden z místních aktivistů. Rodiny se podle něj snaží podělit o poslední zbytky jídla, aby přežily.

Zásobování vázne, protože humanitární organizace podle svých slov nedostaly bezpečnostní záruky od obou stran konfliktu.

Damašek přitom zdůrazňuje, že dělá, co může. „Připravili jsme tři možnosti, jak civilisty z východního Aleppa dostat, ale není jim to umožněno. Máme i připravené zdravotníky blízko vyznačených bezpečných koridorů,“ tvrdí syrský ministr zahraničí Valíd Mualím.

Ve čtvrti Farkán v západním Aleppu ovládaném režimem zase zemřelo deset dětí při povstaleckém útoku na školu, oznámil Damašek. „Co ty děti udělaly, že musely zemřít?“ podotkl Mualím. V přítomnosti bezpečnostních složek se pak před budovou univerzity ve vládní části odehrály protesty proti povstaleckému ostřelování.