Obama a evropští politici jsou pro pokračování sankcí proti Rusku

Americký prezident Barack Obama, německá kancléřka Angela Merkelová a představitelé Francie, Británie, Itálie a Španělska se v Berlíně shodli na nutnosti pokračování spolupráce v rámci NATO. Vyslovili se také pro pokračování protiruských sankcí, dokud Moskva nenaplní minské dohody, a vyzvali Sýrii, Írán a Rusko, aby přestaly s útoky na syrské Aleppo.

Berlínská schůzka Obamy, Merkelové, Renziho a Hollanda
Zdroj: Reuters Autor: Kay Nietfeld

O spolupráci v rámci Severoatlantické aliance se diskutovalo mimo jiné kvůli vyjádřením příštího amerického prezidenta Donalda Trumpa, která vyzněla tak, že by Spojené státy nemusely přijít na pomoc v případě napadení některé z členských zemí. Právě vítězství republikánského kandidáta řadu evropských politiků znejistilo. Od setkání s Obamou, který už s Trumpem jednal, si proto slibovali postřehy o dalším směřování USA.

Debata s Merkelovou, francouzským prezidentem Francoisem Hollandem, italským premiérem Matteem Renzim, britskou premiérkou Theresou Mayovou a španělským premiérem Marianem Rajoyem se zaměřila také na vztah k Rusku. Politici se přitom shodli na tom, že je nutné v sankčním tlaku na Moskvu pokračovat.

Video Události, komentáře
video

Události, komentáře: Obama, Trump a Evropa

Události, komentáře: Obama, Trump a Evropa

Obama ukončil svou poslední návštěvu Evropy ve funkci amerického prezidenta

Brífink německé kancléřky a britské premiérky po jednání lídrů evropských států

„Znovu jsme odsoudili protiprávní anexi Krymu,“ uvedl po jednání Rajoy, který zdůraznil nutnost příměří na východě Ukrajiny. „Zatím jsou pokroky (v minském procesu) neviditelné,“ podotkla zase Merkelová. 

Šestice politiků debatovala také o migraci nebo boji proti Islámskému státu. Shodla se na nutnosti příměří v Sýrii a zajištění humanitární pomoci v oblastech postižených letitými boji. „O Sýrii jsme hovořili velmi podrobně a především jsme řekli, že se musí zlepšit humanitární situace v Aleppu,“ uvedla německá kancléřka.

Jak očekávala německá média, byla část setkání také rozlučkou s odcházejícím americkým prezidentem. Od Merkelové dostal Obama jako dárek dřevěnou vánoční pyramidu. Z poslední oficiální návštěvy na evropském kontinentu odletěl Obama do Peru, kde se zúčastní summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC).

Stoltenberg hovořil s Trumpem o nutnosti zemí NATO zvýšit výdaje na obranu

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg telefonicky jednal s Donaldem Trumpem o budoucnosti NATO a o tom, jak je důležité, aby členské země zvýšily výdaje na obranu. „Zvolený prezident a generální tajemník zdůraznili trvalý význam NATO a jednali o tom, jak se NATO přizpůsobuje novým bezpečnostním podmínkám, včetně boje proti hrozbě terorismu,“ uvedla aliance ve svém prohlášení.

Oba představitelé také jednali o výdajích na obranu a shodli se, že „bylo dosaženo pokroku ke spravedlivějšímu sdílení zátěže, ale že je toho potřeba udělat více,“ uvádí se dále v dokumentu. Podle agentury Reuters jde o očividný odkaz na to, že Spojené státy mají zdaleka největší obranné výdaje na obranu Evropy.