Vnučka Pellého, který budoval československou armádu, připravuje dokument z jeho života

Vnučka francouzského generála Maurice Pellého chystá o svém dědečkovi, který je spjatý i s českou historií, dokument. Pellé do Prahy přišel po první světové válce a budoval tu novou československou armádu. Byl také autorem návrhu příměří, k němuž poznamenal, že válkou nic neskončilo, ale začalo. Právě takový bude i název dokumentu.

Video Události
video

Události: Vnučka Pellého připravuje dokument z jeho života

Za pomoci českých filmových i vojenských historiků už Isabelle Pellé jeden dokument o svém dědečkovi natočila.

Základem druhého dílu mají být přepisy generálových dopisů. Isabelle chce čerpat také z deníků, které objevila v Paříži a také v rodinné vile v Dobřanech.

Z nich například zjistila, že dědeček byl nejen hrdina mnoha bitev, nadaný diplomat a významná postava raného Československa, které pomohl ubránit se před Maďary, ale také nadaný kreslíř, jak o tom svědčí třeba zápisky z cest po severní Africe.

Zápisky Pellého ze severní Afriky
Zdroj: ČT24

Deník si psala i jeho žena Jára Braunerová. S tou se Pellé oženil v Československu v roce 1921. Jen tři roky nato ovšem zemřel. Francie ho slavnostně pohřbila v pařížské Invalidovně. 

Dokument chce Isabelle dokončit do výročí konce první světové války. Do té doby doufá, že se jí podaří sehnat ještě nahrávku dědečkova hlasu. 

Fotografie z rodinného archivu vnučky Pellého
Zdroj: ČT24