Do prezidentských úřadů v Bulharsku a Moldavsku míří proruští kandidáti

Prezidentské volby v Bulharsku nejspíše vyhrál proruský kandidát Rumen Radev, který podle povolebních odhadů dvou agentur získal v dnešním druhém kole 58,1, respektive 58,5 procenta hlasů. Bulharský premiér Bojko Borisov prohlásil, že podá demisi, pokud se potvrdí vítězství opozičního kandidáta Radeva. I v prezidentských volbách v Moldavsku vede podle předběžných výsledků proruský kandidát Igor Dodon, který má po sečtení 69 procent hlasů 57,8 procenta.

Rumen Radev
Zdroj: ČTK/AP Autor: Valentina Petrova

Bulharští voliči měli na výběr mezi někdejším velitelem bulharského letectva Rumenem Radevem (53), který kandidoval jako nezávislý s podporou opozičních socialistů, a předsedkyní parlamentu, vládní kandidátkou Ceckou Cačevovou. Oba uchazeči postoupili z prvého kola, které se konalo před týdnem.

Konzervativní premiér Bojko Borisov, který je u moci od října 2014, potvrdil záměr, že v případě prohry původně favorizované Cačevové odstoupí, což by mohlo vést k předčasným parlamentním volbám.

„Je na lidech, aby rozhodli. Pokud si přejí politickou krizi, budou ji mít,“ prohlásil během hlasování v hlavním městě. Dříve vybízel voliče, aby se zmobilizovali proti „rudému generálovi“. Po jeho vítězství premiér novinářům řekl, že podá demisi „v první pracovní den parlamentu“, tedy v pondělí nebo v úterý.

Bojko Borisov
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Frank Augstein

„Hlavní závěr zní, že naděje a touha po změně vyhrály nad strachem, který se Borisov snažil vyvolat,“ prohlásil předák socialistů Željo Bojčev. „Demokracie dnes porazila apatii a strach,“ řekl v televizi třiapadesátiletý Radev.

Pravomoci bulharského prezidenta, voleného na pět let, jsou podle bulharské ústavy značně omezené a hlava státu plní především reprezentativní funkci. Prezident nicméně může ovlivňovat postoj veřejnosti a vetovat zákony.

V Moldavsku sliboval vítězící Dodon federaci s Podněstřím

V rozhodujícím druhém kole prezidentských voleb v Moldavsku vede proruský kandidát Igor Dodon nad někdejší ekonomkou Světové banky Maiou Sanduovou, která podporuje směřování země k Západu. Vyplývá to podle agentury TASS z předběžných výsledků, ohlášených ústřední volební komisí.

Po sečtení 69 procent hlasů vedl Dodon s 57,8 procenta před Sanduovou s 42,1 procenta hlasů. Náskok téměř 15 procentních bodů si Dodon podle agentury AP zachoval i po sečtení tří čtvrtin hlasovacích lístků.

Igor Dodon
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Vadim Ghirda

První kolo voleb 30. října vyhrál Dodon s 48,5 procenta hlasů, což mu ke  zvolení hlavou státu nestačilo. Sanduová v prvních přímých prezidentských volbách po dvaceti letech skončila druhá se 38,2 procenta hlasů. Volební účast činila necelých 49 procent.

Dodon v kampani sliboval sjednotit do jedné federace s Moldavskem i Podněstří, což je východní pás země, kontrolovaný od počátku 90. let proruskými separatisty.