Klimatický summit řeší Pařížskou dohodu a novou překážku jménem Trump

Ani ne před týdnem začala platit Pařížská klimatická dohoda, a už se nad jejím uplatněním v praxi, o kterém se právě v těchto dnech jedná na summitu v marockém Marrakéši, vznášejí první mračna. Obavy vzbuzuje zvolení Donalda Trumpa novým prezidentem Spojených států. Před volbami prohlásil, že chce, aby od této smlouvy USA odstoupily. 

Dobrá nálada na klimatickém summitu COP 22 v marockém Marakéši
Zdroj: Reuters Autor: Youssef Boudlal

„Dohoda poškozuje zájmy amerického byznysu a dovoluje zahraničním byrokratům kontrolovat, kolik energie využíváme,“ řekl Trump v květnu ve svém projevu o energetické politice. Již předtím prohlásil, že fenomén globálního oteplování je podfuk ze strany Číňanů, kteří skrze tuto problematiku chtějí americký průmysl oslabit tak, aby byl méně konkurenceschopným.

Odborníci se proto obávají, že osmileté úsilí Obamova týmu – dosáhnout nové globální klimatické dohody a nasměrovat Spojené státy k většímu využívání „čistší“ energie –může tvrdě narazit. Zatímco administrativa stávajícího prezidenta vyhlásila záměr – takzvaný The Clean Power Plan – ztrojnásobit do roku 2030 zastoupení obnovitelných zdrojů při výrobě elektřiny (až na 20 procent, nepočítaje v to elektřinu z hydroelektráren), nový muž v Bílém domě opakovaně zdůraznil, že je proti odstavování uhelných elektráren, jelikož to USA stojí příliš pracovních míst. 

Čína varovala. Už před volbami 

Ke zcela neobvyklému kroku se uchýlili v době bezprostředně předcházející americkým volbám čínští představitelé, když se dvakrát po sobě vyjádřili kriticky na adresu Trumpových klimatických postojů.

„Věřím, že rozumný státník by měl dělat politiku, která reflektuje globální trendy. Pokud tak nečiní, ovlivní to ekonomický a sociální vývoj jeho země,“  poznamenal Sie Čen-chua, matador mezinárodních klimatických vyjednávání a v současnosti speciální vládní vyslanec ČLR v oblasti problematiky klimatické změny. 

USA a Čína ratifikovaly Pařížskou klimatickou dohodu společně - v září 2016
Zdroj: ČTK/AP

Přitom zvýšená intenzita spolupráce Číny a Spojených států v posledních dvou letech, právě ohledně plánů na zmírnění klimatických změn, výrazně přispěla k úspěchu prosincové Pařížské konference – k podpisu nové globální dohody.

Něco podobného už tady bylo před 16 lety

Na jedné straně se svět obává Trumpovy nepředvídatelnosti, a to i na poli mezinárodních klimatických vyjednávání, na druhou stranu se účastníci summitu v Marrakéši vesměs shodují, že jeden člověk, byť prezident velmoci, nemůže zastavit sled událostí, které se daly do pohybu schválením Pařížské dohody a její rekordně rychlou ratifikací.

„To, čeho jsme byli svědky v minulých měsících, je neodvratitelný přechod k nízkouhlíkové ekonomice. Vývoj půjde dopředu, nejen zásluhou států, ale i díky městům, firmám, neziskovým organizacím a různým občanským iniciativám. Otázkou ovšem je, jakou rychlostí to bude celé pokračovat ve Spojených státech,“ řekl klimatický poradce prezidenta Obamy John Morton. 

Někteří jeho kolegové připomněli, že v obdobné situaci se delegáti klimatické konference ocitli v roce 2000, kdy průběh COP6 v Haagu do jisté míry paralyzovaly tahanice spojené s přepočítáváním hlasů v prezidentském duelu George Bushe mladšího s Al Gorem. Vliv vítěze těchto voleb na mezinárodní klimatický režim netřeba dlouze připomínat, stačí si jen vzpomenout, jak Bush vytrvale odmítal ratifikovat Kjótský protokol, který i díky tomu vstoupil v platnost až sedm let po svém vzniku (v tomto ohledu má Pařížská dohoda jasně navrch).

Agenda v Marrakéši

Zatímco hlavním posláním Pařížské konference bylo přijetí nové klimatické dohody, letošní summit bude více technický. „Budou se dojednávat nová pravidla a procesy, které Pařížskou smlouvu umožní splnit. To vše má být hotové už v roce 2018, kdy se státy sejdou k prvnímu hodnocení, zda jsou závazky ke snižování emisí dostatečné,“ přiblížila Klára Sutlovičová z analytického centra Glopolis. 

„Rámcové dohodě z Paříže je nutné dát reálný obsah a tím jsou klimatické závazky, plány a programy jednotlivých států,“ dodal vedoucí Informačního centra OSN v Praze Michal Broža.

  • Tento týden patří v Marrakéši expertním týmům a jejich rokováním, na něž pak v druhém týdnu konference naváží politická vyjednávání za účasti hlav států, ministrů a dalších politiků z jednotlivých zemí.