Litevskou vládu vytvoří rolníci a zelení se sociálními demokraty

Novou litevskou vládu vytvoří Unie rolníků a zelených (LVŽS) se sociálními demokraty. Koaliční dohoda má být podle médií podepsána ve středu. Donedávna opoziční LVŽS volby přesvědčivě vyhrála, naopak doposud vládnoucí sociální demokraté utrpěli výraznou porážku a skončili až třetí.  

Předseda sociálních demokratů Algirdas Butkevičius
Zdroj: Reuters Autor: Ints Kalnins

„Dospěli jsme k dohodě o vytvoření (vládní) koalice a o našem programu. Dohodli jsme se na koaliční dohodě,“ oznámil předseda LVŽS Ramunas Karbauskis po dalším kole vyjednávání, které se ukázalo být posledním.

Nová koalice bude v parlamentu disponovat většinou 73 ze 141 hlasů. Rolníci a zelení mají 56 křesel, zatímco sociální demokraté sedmnáct poslanců. Zůstávají však ve vládě, přestože v říjnových volbách utrpěli citelnou porážku. Mnoho voličů se totiž od strany odvrátilo pod vlivem přijetí velice liberálního zákoníku práce.

Tento bod se stal jedním z ústředních bodů jednání. Partneři se podle Karbauskise nakonec dohodli, že platnost zákoníku bude odložena o půl roku, než se dohodne tripartita, tedy zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů.

„Sociální demokraté dosáhli svého,“ napsal zpravodajský server Delfi, podle kterého LVŽS připadne jedenáct ze čtrnácti křesel v kabinetu, včetně ministerstva energetiky, které se má sloučit s ministerstvem hospodářství. To, spolu s ministerstvy zahraničí a spravedlnosti, povedou sociální demokraté. „To je naše kvóta,“ poznamenal končící premiér Algirdas Butkevičius o třech resortech.

Vítězná LVŽS byla považována za „černého koně“ parlamentních voleb. Strana v minulých parlamentních volbách v roce 2012 příliš neuspěla, získala jediný mandát. Mnozí komentátoři ji označují za reprezentanta „třetí cesty“. Podle politologa Ramunase Vilpisauskase je ještě příliš brzy na to, aby se dala odhadnout životaschopnost nové vládní koalice.

Uložit