Spor o premiéra v Estonsku vygradoval, vládní kabinet se hroutí

V Estonsku se v pondělí večer rozpadla vládní koalice poté, co sociální demokraté a konzervativci požadovali, aby premiérské křeslo opustil Taavi Roivas z Reformní strany. „Pro sociální demokraty z SDE a konzervativce z IRL (Res Publica a Vlast) spolupráce s Reformní stranou ve vládě skončila,“ řekla agentuře AFP mluvčí sociálních demokratů Heidi Ojamaaová.

Taavi Roivas, estonský premiér
Zdroj: Reuters

Vedení strany IRL podle zpravodajského serveru Delfi vyzvalo Roivase, aby na úterním jednání parlamentu sám podal demisi, a současně vyjádřilo ochotu zúčastnit se jednání o vytvoření nové většinové vlády.

Předseda sociálních demokratů Jevgeni Ossinovski podle serveru oznámil, že začíná jednat o vytvoření nového kabinetu, který by měl podporu parlamentní většiny.

Byla reforma jen kosmetická?

Ossinovski vysvětlil rozpad koalice tím, že Roivasova vláda sice spustila reformu dětských přídavků a rodinných sociálních dávek, ale v ostatních oblastech se spokojila jen s kosmetickými změnami, nesplnila ústní dohodu o zvýšení učitelských platů o 120 procent, nepřistoupila ke snížení daní lidem s nejnižšími příjmy ani nevyřešila problém s financováním zdravotnictví.

Z Reformní strany během dlouhého pobytu u moci „zmizely“ ideje, nápady a nové myšlenky, jakož i schopnost reagovat na nové výzvy, a tak se stávající vládou není možné zastavit spirálu úpadku venkova, prohlásil Ossinovski.

Koalice tří stran, která vznikla loni v dubnu, disponovala v parlamentu 59 ze 101 křesel; 30 poslanců patřilo k Reformní straně, 15 k SDE a 14 k IRL.