Tři čtvrtiny Němců se bojí zhoršení vztahů, pokud vyhraje Trump

Více než tři čtvrtiny Němců se obávají, že případné vítězství republikánského kandidáta na prezidenta Spojených států Donalda Trumpa povede ke zhoršení vztahů mezi Berlínem a Washingtonem. Vyplývá to ze zveřejněného průzkumu agentury Emnid. Oba státy jsou nyní blízkými spojenci, Německo je pro USA největším evropským obchodním partnerem a šestým největším trhem pro americký vývoz, poznamenala agentura Reuters.

Donald Trump
Zdroj: Reuters Autor: Carlo Allegri

Německá kancléřka Angela Merkelová na téma Trump zachovává mlčení, ačkoli ji miliardář opakovaně kritizoval za její vstřícný postoj k migrantům. V září ji ale ocenil jako „opravdu skvělou světovou představitelku“. Naopak německý prezident Joachim Gauck, který je znám obhajobou lidských práv v době komunistické Německé demokratické republiky, obavy z Trumpa neskrývá.

„To, co v nás vyvolává obavy, je mimo jiné jeho nepředvídatelnost,“ řekl Gauck v rozhovoru s portálem Spiegel Online. „Nevíme, co bychom mohli od prezidenta Donalda Trumpa čekat,“ dodal.

„Trumpovo zvolení by vedlo k největšímu odcizení německo-amerických vztahů od války ve Vietnamu.“

Norbert Röttgen (CDU)

předseda zahraničního výboru německého parlamentu

Mnoho Němců s Gauckem souhlasí, což dokládá výsledek ankety Emnid. Sedmdesát sedm procent respondentů v této sondáži uvedlo, že se obává zatížení vzájemných vztahů s Amerikou, pokud by Trump vyhrál volby. V případě volebního vítězství demokratky Clintonové 67 procent dotázaných Němců nepředpokládá změnu úzké spolupráce mezi Berlínem a Washingtonem.

Jednou z velkých obav Němců je Trumpův postoj k Rusku a k Severoatlantické alianci. V červenci Trump vyvolal v Evropě poprask, když řekl, že v případě ruského útoku na některého z členů NATO by USA nemusely přispěchat na pomoc, pokud by se ukázalo, že napadená alianční země neplnila svoje závazky ve výdajích na armádu.

Skotská premiérka podpořila Clintonovou

Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová sáhla k neobvyklému kroku a ve vrcholící americké prezidentské kampani otevřeně podpořila demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou. Představitelé evropských států se přitom obvykle před americkými volbami zdržují otevřených komentářů k jednotlivým kandidátům.

Vůdkyně Skotské národní strany v textu pro Sunday Mail napsala, že „vřele doufá“ ve vítězství demokratické kandidátky, která bude „skvělou prezidentkou“ a posune USA vpřed v boji za rovnoprávnost žen.

„Není dokonalá, ale který politik v které zemi je?“ polemizovala Sturgeonová, podle níž by vůbec první žena v čele USA byla příkladem pro ženy po celém světě.