Německý ministr chce vracet migranty z moře zpět do Afriky

Německý ministr vnitra Thomas de Maiziere chce vracet migranty do Afriky ještě před tím, než se jim podaří přes Středozemní moře dosáhnout evropských břehů. Podle ministerstva by navrhovaný postup připravil o zisk skupiny převaděčů, které na migrantech vydělávají.

Thomas de Maiziere
Zdroj: ČTK/imago sportfotodienst

Podle nedělního vydání nedělníku Welt am Sonntag navrhuje úřad vedený členem Křesťansko-demokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové, aby Evropská unie zachytávala lodě s potenciálními přistěhovalci už během plavby na moři a uprchlíky by umisťovala do táborů mimo Evropu, kde by čekali na posouzení své šance na přijetí v Evropě.

„Pokud přijdou o vyhlídky na dosažení evropských břehů, může to migranty především odradit od toho, aby nastupovali na lodě k životu nebezpečné a nákladné cestě,“ řekla mluvčí ministra německému listu. Navrhovaný postup by podle ní připravil o zisk skupiny převaděčů lidí, které vydělávají na migrantech z Afriky či Sýrie proudících zvláště přes Libyi do Evropy.

Merkelová dlouhodobě čelí tlaku opozice z řad odpůrců migrace za svou politiku vstřícnou k uprchlíkům. Plán jejího ministra inspirovaný praktikami Austrálie počítá s vybudováním táborů v Tunisku, Egyptě a dalších severoafrických zemích, odkud by migranti mohli požádat o azyl. Teprve pokud by se žádostí uspěli, dostali by se do Evropy. Podle ministerstva zatím nebyl plán jakkoli projednáván na úrovni EU.

Levicová opozice podle listu Welt am Sonntag nápad ostře kritizuje. Návrh by údajně vedl k „humanitárnímu skandálu“ a stal se „dalším krokem směrem ke zrušení práva na azyl“. Celkem už letos ve Středozemním moři zahynulo nebo zmizelo podle Mezinárodní organizace pro migraci 4220 uprchlíků, zatímco za celý loňský rok jich bylo 3777. Do Itálie se ze severní Afriky dostalo letos přes 159 tisíc lidí.