Pákistán deportuje Afghánku známou díky National Geographic

Afghánku, jejíž fotografie v roce 1985 obletěla svět na titulní straně magazínu National Geographic, hodlá pákistánský soud deportovat zpět do Afghánistánu. Kvůli padělaným dokladům strávila Šarbat Gulaová v pakistánském vězení 15 dnů. Podle serveru BBC bude deportována pravděpodobně v pondělí.

Šarbat Gulaová odchází od pákistánského soudu
Zdroj: Reuters Autor: Fayaz Aziz

Snímek, který ji kdysi proslavil, byl pořízen v roce 1984 v uprchlickém táboře na severozápadě Pákistánu, kde se Gulaová ocitla po sovětské okupaci Afghánistánu. Bylo jí pouhých 12 let.

Koncem října se objevila zpráva, že Gulaové hrozí 14 let vězení. Na její stranu se postavil fotograf Steve McCurry, který je autorem snímku a hledal ji 17 let, než ji našel v roce 2002 v odlehlé afghánské vesnici. Gulaová tehdy neměla tušení, že se stala symbolem utrpení afghánských válečných uprchlíků.

„Rád oznamuji, že Gulaová byla osvobozena od právních problémů, které musela podstupovat posledních pár let,“ napsal na Facebooku afghánský velvyslanec v Pákistánu s tím, že do své vlasti se vrátí možná už v pondělí.

Šarbat Gulaová na světoznámém snímku National Geographic
Zdroj: ČTK/ZUMA

Gulaová byl zatčena v provincii Péšávar poblíž afghánských hranic 28. října. Po návratu do Afghánistánu se má setkat s afghánským prezidentem Ašrafem Gháním.

U soudu se Gulaová přiznala ke všem obviněním, řekl BBC její právník. Byla potrestána vězením a pokutou ve výši 110 000 rupií (téměř 27 000 korun). Od středy je žena v nemocnici se žloutenkou.

Pákistán se v posledních měsících zaměřil na lidi s falešnými doklady. V zemi žije podle statistik OSN zhruba 1,4 milionu registrovaných afghánských uprchlíků. Další milion je zde bez souhlasu úřadů.