Další otřesy ve středu Itálie. Byly cítit až v Římě

Ani v úterý nezůstal střed Itálie v klidu. Další menší otřesy se vyskytly v regionech Marche a Umbrie, kde stále žije přes 15 tisíc lidí mimo své domovy. Úroveň zemského povrchu se v některých postižených horských oblastech posunula, někde dokonce až o 70 centimetrů.

Video CASTELLUCCIO DI NARCIA: Riprese aerree e terresti paese
video

Zkáza italského městečka Castellucio na záběrech hasičů

Zdroj: www.vigilfuoco.tv

Poškozeny byly stovky budov, ale i hřbitovů, kam před svátkem Památky zesnulých chodí lidé vzpomínat na své zemřelé. Někde však nacházejí rakve mezi troskami spadlých hrobek, které jsou pro italské hřbitovy typické.

Kolem deváté ráno zaznamenali seizmologové v regionech Marche a Umbrie otřesy dokonce o síle 4,8 stupně Richterovy škály, které byly opět cítit až v Římě. Po nich nejsou hlášeny větší škody. Neustálé následné otřesy se však podle expertů podepisují na psychice obyvatel.

Přes 15 tisíc lidí v postiženém regionu žije v hotelech a ubytovnách po zemětřesení z minulého týdne, dalších asi 2000 lidí zůstává mimo domovy ještě po srpnovém zemětřesení, které si vyžádalo téměř 300 obětí. Další neupřesněný počet osob přespává například ve svých autech.

Vědci z italské Národní rady pro výzkum (CNR) oznámili, že nedělní otřesy o síle 6,6 stupně (nejsilnější od roku 1980), posunuli úroveň zemského povrchu v hornatém regionu střední Itálie. Nejmarkantnější změny jsou kolem obce Castelluccio, která leží v nadmořské výšce 1452 metrů nedaleko Norcie (Nursie). Po srpnovém zemětřesení hlásili vědci posun maximálně o 18 centimetrů.

Zemětřesení kromě domovů tisíců lidí zničilo i historické památky. V městečku Norcia se například zřítily tři kostely včetně katedrály svatého Benedikta.

Ministerstvo kultury dostalo přes pět tisíc hlášení o poškození historických staveb, a to i z Říma. V italské metropoli jsou z bezpečnostních důvodů zavřené dva kostely, kontroly provádějí statici i v Koloseu. Trhliny se objevily i v kupoli římského kostela Sant'Ivo alla Sapienza, který je považován za mistrovské barokní dílo.